Od momentu, gdy Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku, różne środowiska zaczęły zgłaszać obiekcje co do kształtu nowego wykazu. Poza tym, nowe rozwiązania ustawowe nakładają na lekarzy odpowiedzialność finansową za błędnie wypisane recepty, co wzbudziło protesty medyków i zapowiedź stemplowania recept z informacją o przeniesieniu decyzji o refundacji na NFZ.
Kiedy obowiązki i rozmaite problemy przerastają możliwości reagowania na nie, doświadcza się stresu. Zabiegani i zestresowani ludzie zaś częściej sięgają po fast food i inne niezdrowe przekąski, co tylko potęguje napięcie, bowiem dieta ma tu istotny wpływ.
Rośnie liczba osób starszych, które pijają więcej niż zalecane dawki alkoholu. Seniorzy coraz częściej wyrabiają szkodliwe nawyki picia zwłaszcza w obliczu utraty bliskiej osoby, z powodu nudy i innych stresorów, np po przejściu na emeryturę.
Colostrum, zwane potocznie ‘siarą", to naturalna substancja wykorzystywana od wieków w medycynie naturalnej. Dziś coraz częściej z powodzeniem stosują ją cukrzycy cierpiący na stopę cukrzycową.
Jęczmień to rodzaj zboża, ale jego właściwości pozwalają umieścić go na liście ziołowych hitów. Jęczmień kojarzy się z łagodnym rytmem piosenki Stinga „Fields of Glod". Zboże cieszy oko rozpościerając się „złotem" po szerokich połaciach pól. W kręgach botanicznych roślina jest określana jako Hordeum distichon i jest spokrewniona z rodziną traw.
Jeśli osoby chore na cukrzycę walczą jednocześnie z depresją, mają wyższe ryzyko kolejnej dolegliwości - demencji. Pacjenci z cukrzycą typu 2 są dwa razy bardziej narażeni na rozwój demencji w trzy do pięciu lat po rozpoznaniu depresji w porównaniu z diabetykami, którzy nie cierpią na depresję.
Rozpoznaniu cukrzycy towarzyszą najczęściej przerażenie, smutek, niepewność, niekiedy niedowierzanie. Choroba przewlekła, zastrzyki, dieta cukrzycowa - kołaczą nam w głowie strzępki informacji. Czy diagnoza to wyrok, czy tylko punkt zwrotny naszego życia?
Cztery leki powszechnie przepisywane osobo starszym - dwa przeciwzakrzepowe dwa stosowane przy cukrzycy- są przyczyną większości wizyt szpitalnych wśród Amerykanów powyżej 65 roku życia. Ponieważ ludzie dojrzali i starsi często zażywają wspomniane medykamenty, można więc przypuszczać, że i w naszym kraju problem ma niebagatelne rozmiary.
Kobiety w średnim wieku, które jedzą duże ilości węglowodanów prostych, mogą zrównoważyć ryzyko cukrzycy typu 2 przez picie umiarkowanej ilości alkoholu, wynika z nowych badań.
Wielu ludzi w Polsce doświadcza zaburzeń snu. W najlepszym przypadku niewyspanie powoduje rankiem uczucie oszołomienia, w najgorszym może wpłynąć na zdolność koncentracji i podejmowania decyzji, co przyczynia się do kłopotów z bezpiecznym prowadzeniem samochodu, a nawet może prowadzić do takich schorzeń, jak wysokie nadciśnienie i cukrzyca. Jednym ze sposobów na dobry sen są ćwiczenia.
Wszyscy dobrze znamy ostrzeżenia zdrowotne zalecające ograniczenie spożywania soli, jeżeli chcemy cieszyć się sercem w dobrej kondycji. Teraz nowe odkrycia międzynarodowego zespołu naukowców sugerują, że nietylko nadmiernie wysoki, ale też niski poziom soli może jeszcze bardziej narazić na problemy sercowo-naczyniowe osoby cierpiące na choroby serca lub cukrzycę.
W listopadzie opublikowano wyniki europejskiego badania świadomości cukrzycy (Diabetes Awareness Survey). Badanie zostało przeprowadzone przez Novo Nordisk w 8 krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Wyniki badania pokazują, że większość społeczeństwa europejskiego nie ma wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy, a Polska wypada najgorzej pod względem stopnia świadomości odnośnie powikłań cukrzycy, a także dostępności do leczenia.
Duża ilość ryb w diecie może pomóc obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dieta śródziemnomorska jest uważana za najlepszy sposób odżywiania się dla zdrowia serca. Część mieszkańców Europy Południowej jednak przechodzi na tę bardziej popularną, a tak niecenioną przez ekspertów i zagrażającą zdrowiu, dietę bogatą w niezdrowe tłuszcze i cukry.
Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) to coroczne wydarzenie, które ma zwiększyć świadomość zagrożenia chorobą i popularyzować informacje na temat opieki nad cierpiącymi na nią pacjentami.
Komisja Europejska zatwierdziła rozporządzenie dopuszczające stosowanie glikozydów stewiolowych w charakterze słodzika w produktach spożywczych na terenie UE. Stewia to niewielki krzew pochodzący z Ameryki Południowej, którego liście zawierają bardzo słodkie związki zwane stewiozydami. Dzięki swoim właściwościom mogą być stosowane do słodzenia, są bowiem znacznie słodsze i zdrowsze od sacharozy.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni