Właściwe odżywienie pacjenta znacznie skraca czas pobytu w szpitalu, a dzięki lepszej kondycji chorego rzadziej dochodzi do powikłań, których leczenie często jest o wiele droższe, niż leczenie choroby pierwotnej. W przypadku wdrożenia leczenia żywieniowego w warunkach domowych efektywność kosztowa dodatkowo wzrasta - procedura ta jest tańsza nawet o 70-80% względem opieki w szpitalu. Świadczenie jest w pełni refundowane – od gotowych diet poprzez szkolenie z zasad żywienia i ustawienie programu żywienia przez wyspecjalizowany personel, aż po cały potrzebny sprzęt.
Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 mają zwiększone ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.
Choroba Parkinsona może zwiększać ryzyko aż kilkunastu nowotworów, między innymi w tym chłoniaka, białaczkę, raka okrężnicy, nerek, płuc, mózgu, raka szyjki macicy, prostaty i skóry.
Mając na uwadze znaczne korzyści płynące z wczesnego wykrywania choroby Parkinsona, pacjenci, lekarze i inżynierowie połączyli siły w celu znalezienia rozwiązania projekcie i-PROGNOSIS. W jego ramachopracowywany jest zestaw rozwiązań technologicznych służących wczesnemu wykrywaniu choroby i jej prowadzeniu.
Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych na świecie, a wyzwania rosną wraz z procesem starzenia się naszego społeczeństwa. Nowoczesne terapie infuzyjne są w stanie utrzymać sprawność nawet u pacjentów z zaawansowaną postacią choroby, pozwalając im na prowadzenie normalnego życia. W Polsce od blisko roku refundacją objęta jest jedna z nich, czyli system dojelitowych wlewów leków.
Co roku 11. kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Data została wybrana nieprzypadkowo, na ten dzień bowiem przypada rocznica urodzin Jamesa Parkinsona, lekarza, który jako pierwszy opisał chorobę neurodegradacyjną nazwaną od jego nazwiska.
Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok0ło 80 tysięcy osób, a co roku przybywa nawet do 8 tysięcy nowych pacjentów.
Choroba Parkinsona wzięła swoją nazwę od nazwiska angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy dokładnie opisał jej objawy w 1817 roku. Jest ona jedną z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Najbardziej charakterystycznym objawem jest zanik komórek istoty czarnej i spadek stężenia dopaminy do ok. 20% wartości prawidłowych.
Pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona umierają o koło dwa lata wcześniej niż ich rówieśnicy.
Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji leku stosowanego w leczeniu zaawansowanej choroby Parkinsona. Decyzja ta pozwala Polsce dołączyć do grona państw europejskich, w których terapie infuzyjne od lat pomagają pacjentom godnie żyć z chorobą. Preparat lewodopy z karbidopą w postaci żelu, dostarczanego w postaci wlewów dojelitowych za pomocą specjalnej pompy, w ramach programu lekowego, dostępny jest od 1 maja.
Po 200 latach od rozpoznania i opisania choroby Parkinsona, nadal nie wiemy jak jej uniknąć. Jednak perspektywy są obiecujące, już niedługo mogą powstać leki, które zatrzymają postępującą chorobę.
Pojawiła się najnowsza edycja bezpłatnego "Poradnika dla osób z chorobą Parkinsona", autorstwa dra Jakuba Sienkiewicza. To już czwarte wydanie publikacji zawierającej wiele istotnych informacji dla chorych i ich rodzin.
W domu spokojnej starości w Arizonie zapewniono opiekę bezdomnym kociętom. Pomysł okazał się „strzałem w dziesiatkę". Zwierzęta miały zagwarantowaną dobrą opiekę, a pensjonariusze lepiej się poczuli fizycznie i psychicznie.
Michael J. Fox uwolnił drzemiącego w nim rockmana. Cierpiący na chorobę Parkinsona aktor wystąpił z zespołem Dave Matthews Band.
Choroby neurodegeneracyjne i różne rodzaje demencji, to rzeczywistość z którą muszą się mierzyć zarówno sami chorzy jak i osoby, które się nimi opiekują - najczęściej członkowie najbliższj rodziny. Jak tegoo typu schorzenia wpływają na bliskich chorego? Co zrobić by opieka nie wiązała się z ryzykiem własnego zdrowia i życia? Czy można zachować bliskie relacje z przy postępującej demencji? Jak rozpoznać moment, w którym chory potrzebuje bardziej specjalistycznej opieki? Na te pytania odpowiada psycholog i gerontolog dr Costis Prouskas.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca