Nowy rok zazwyczaj przynosi nowe ceny, tak będzie również w tym przypadku. W 2008 roku koszty poniesione w związku z zakupem produktu będą wyższe co najmniej o 8%. Jak twierdzą ekonomiści, podwyżki są nieuniknione z powodu większej konsumpcji w Chinach i Indiach, a także wzrostu produkcji biopaliw.
Kontrola wyrobów włókienniczych (m.in. bielizny osobistej, ręczników oraz tkanin) przeprowadzona przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK wykazała szereg uchybień. Najczęstsze z nich to: niewłaściwe oznakowanie, sprzeczne informacje dotyczące składu i konserwacji, brak danych dotyczących producenta i importera. Dotyczą one blisko 40% przebadanych produktów. Najgorzej wypadły produkty pochodzące z Chin, Indonezji, Indii, Wietnamu, Korei, Turcji, Tajwanu oraz Tajlandii – aż co drugi przebadany wzbudził wątpliwości Inspekcji Handlowej.
Sześć starszych osób cierpiących na demencję gubi się w Hong Kongu każdego dnia – przerażeni badacze apelują by więcej uwagi poświęcać seniorom, dotkniętym tą przypadłością.
Chiny, w których w ciągu roku wykonuje się około 5,000 transplantacji rocznie, znajdują się w światowej czołówce pod względem ilość tego typu zbiegów. Niestety poza dobrze rozwiniętym systemem opieki zdrowotnej, w Chinach funkcjonuje również nielegalny rynek ludzkich organów.
W chińskim Guangzhou powstało w zeszłym miesiącu centrum wspierające starszych mieszkańców w znajdowaniu przyjaciół i partnerów. Według prowadzących tą instytucję, czasami do trzech kobiet konkuruje tu o jednego mężczyznę.
Para staruszków z miasta Ybin w chińskiej prowincji Sichuan przeżyła z sobą dotąd wspólnie 91 lat. Mają 50 dzieci i wnuków.
Chińczycy przed końcem obecnej dekady wybudują 10 000 nowych szkół dla obywateli będących w starszym wieku. Program ten jest propozycją władz na rozwiązanie problemów społecznych i rynkowych spowodowanych starzeniem się chińskiej populacji.
Oszacowano, że w Chinach w 2010 roku będzie 174 miliony osób powyżej 60 roku życia, liczba ta stanowi 12,78 proc. chińskiej populacji.
Pod koniec 2005 roku, liczba mieszkańców Państa Środka mających 65 lat, bądź więcej, wynosiła 100 550 000, co stanowi 7,7 procent chińskiej populacji.
Sąd w Japonii odrzucił żądania ośmiu Chinek i ich krewnych, którzy domagali się przeprosin i odszkodowań za traktowanie, jakiego doświadczyły ze strony japońskich żołnierzy w czasie drugiej wojny światowej. Kobiety te były traktowane jako sex-niewolnice. Miały wtedy po około 15 lat, dzisiaj to 79-latki.
Jak pokazują statystyki, coraz więcej par w Chinach to związki składające się z młodego męża i starszej od niego o kilka lat żony. W 1990 roku odsetek par, gdzie partnerka była starsza o około 10 lat od swojego małżonka wynosił 0.08 proc., zaś w 2000 roku wzrósł do 0.14 proc.
Nam, ludziom Zachodu cesarstwa wschodnie jawią się jako baśniowe wręcz twory, niewiele wspólnego mające z rzeczywistością. Chiny - państwo rządzone przez cesarzy kojarzy się nam z andersenowską baśnią o słowiku czy z przetłumaczonymi nielicznymi historiami o mądrych smokach. "Cesarzowa" autorstwa amerykańskiej pisarki Pearl S. Buck pokazuje nam jak bardzo różny a jednocześnie jak bardzo podobny do zachodniego był 150 lat temu świat cesarskiego dworu rządzonego przez dynastię mandżurską.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca