Obok CV jest najpopularniejszym dokumentem, który wykorzystuje się w procesie rekrutacyjnym. List motywacyjny powinien być odpowiedzią na ogłoszenie o pracę, ale wielu kandydatów rezygnuje z tej formy przedstawienia siebie przyszłemu pracodawcy. Tymczasem brak listu motywacyjnego może mieć wpływ na to, czy dany kandydat przejdzie do kolejnego etapu rekrutacji.
Większości z nas wydaje się, że powinniśmy pisać i wysyłać dokumenty aplikacyjne w dni wolne, kiedy mamy więcej czasu i możemy się skupić na przeglądaniu ofert. Okazuje się, jednak, że Polacy jak zwykle odkładają wszystko na ostatnią chwilę. Dane serwisu Szybkopraca.pl pokazały, że większość kandydatów poszukuje zatrudniania od poniedziałku do czwartku.
Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest nierzadkim zjawiskiem na rynkach pracy na całym świecie. Tym bardziej dojrzali kandydaci i ci już pracujący muszą się starać, by uzyskać, bądź zachować pracę. Aby temu przeciwdziałać, zaczęto wdrażać programy aktywizacji zawodowej dla osób po 50. roku życia i organizować kampanie przeciwdziałające streotypizowaniu starszych pracowników. Sami seniorzy jednak, muszą wykazać się pewnymi cechami i działaniami, które ułatwią im zdobycie upragnionego etatu.
Poszukiwanie pracy po 40. roku życia nie jest łatwym zadaniem. Rynek pracy szybko się zmienia, konieczne jest więc dostosowanie swojego CV do współczesnych wymagań... Niestety, wiele osób wciąż ma z tym problem. W jaki sposób wykorzystać swoje atuty i sprawić, by poszukiwanie pracy nie było problemem?
Większość obecnych pięćdziesięciolatków nie miało problemów z pierwszą pracą. Po ukończeniu szkoły (zawodowej, średniej, czy wyższej) zwykle zajmowali przeznaczone dla danego zawodu stanowiska. Źle widziana była wręcz częsta zmiana pracy. Czasy diametralnie się jednak zmieniły, a wraz z nimi rynek pracy. Dziś ci, którzy mają kilkadziesiąt dekad nierzadko muszą lub chcą próbować sił przejawiając nową aktywność zawodową.
CV i list motywacyjny to dwa podstawowe dokumenty aplikacyjne. Powinny być napisane tak, aby skłonić potencjalnego pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. Niestety, często zdarza się tak, że sami grzebiemy swoje szanse na dobrą pracę robiąc proste błędy przy tworzeniu aplikacji.
„Jeżeli w ciągu dwudziestu lat nie osiągnie się stopnia wyższego niż major, nigdy się go nie zdobędzie.” Zarówno młodzi emerytowani majorzy, jak seniorzy szukający pracy, z pewnością znają to militarne powiedzenie, gdyż często dobrowolnie wycofują się ze ścieżki kariery zawodowej. My radzimy, jak przeciwstawić się dyskryminacji, uprzedzeniom i wszelkim niepisanym zasadom dotyczącym starszych osób aspirujących do wymarzonych stanowisk.
Po kliku latach nieobecności na rynku pracy chcesz powrócić do aktywności zawodowej? Przeglądasz ogłoszenia, zgłaszasz swoją kandydaturę, ale nie przynosi to oczekiwanych efektów? Boisz się, że Twój wiek odstrasza pracodawców. Czytając poniższy tekst dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby Twoje CV stało się atutem podczas procesu rekrutacji.
Bezrobocie jest jednym z najpoważniejszych problemów polskiego społeczeństwa, grupę mającą największe trudności ze znalezieniem pracy stanowią osoby po 50- tym roku życia. Jak pokazują statystyki odsetek zatrudnionych pomiędzy 55- tym, a 64 -tym rokiem życia wynosi w Polsce 27,2%. Dla porównania w Hiszpanii zatrudnienie znalazło pond 84% tej samej grupy wiekowej.
Bezdyskusyjnie należy orzec, że seniorzy muszą stawić czoła większej ilości wyzwań przy poszukiwaniu pracy niż ludzie młodzi. Zaawansowanie w latach może jednak stać się sprzymierzeńcem w efektywnym poruszaniu się na rynku pracy. Oto osiem wskazówek pomocnych w wypromowaniu swojej osoby pomimo średniego, bądź starszego wieku:
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często pada obecnie pytanie o to jak kandydat na pracownika ocenia swoje wady i zalety. Odpowiedź na to pytanie jest o tyle trudna, że trzeba znaleźć granicę między szczerością wobec osoby z którą rozmawiamy a koniecznością budowania dobrego wizerunku wobec potencjalnego pracodawcy.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca