Większość Polaków (60%) sądzi, że obecnie tempo życia jest zbyt szybkie, 35% uważa, że jest odpowiednie, zaledwie 3% zaś, iż nasza egzystencja powinna zyskać szybsze tempo. Nowy sposób życia najbardziej przypada do gustu ludziom młodym, dojrzali odnoszą się do zmian niechętnie, wynika z sondażu CBOS „społeczne oceny tempa życia i zmian w dzisiejszym świecie”.
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS 65% Polaków uważa, że w dzisiejszych czasach należy być bardziej wrażliwym i gotowym do pomocy innym ludziom. Do tej grupy należą głównie osoby bardzo religijne, mające co najmniej 65 lat i trudną sytuację materialną.
Mijający rok przyniósł znaczną poprawę samopoczucia Polaków. Obecnie jest ono najlepsze w całym okresie 1988–2007. W stosunku do przełomowego roku 1989 umocniły się emocje pozytywne, a osłabły negatywne. Nadal jednak co trzeci Polak często ma poczucie, że jako obywatel jest lekceważony przez władzę. To wyniki grudniowego badania CBOS.
Wyniki badań CBOS ukazują, że na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania wyjeżdża stosunkowo niewielka grupa Polaków. Zdecydowana większość nie ma szans na tego typu regenerację sił psychicznych i fizycznych. Od kilku lat większość dorosłych w ogóle nie wyjeżdżała na wypoczynek. Najważniejszą barierę stanowią, zdaniem badanych, względy finansowe.
Z porównania badania TNS OBOP dla Centrum Myśli Jana Pawła II z sondażami CBOS, które zostało przeprowadzone przez "Rzeczpospolitą" wynika, że Polacy coraz rzadziej uważają pracę za najistotniejszą wartość w życiu. Dla rodaków nadrzędną sprawą jest rodzina (88 procent) i ich pociechy (74 procent), a także czas wolny.
W opinii społecznej prawo emerytów do dalszej pracy ma obecnie znacznie więcej zwolenników niż przeciwników. Ponad połowa Polaków uważa, że emeryci, którzy chcą pracować dodatkowo, powinni mieć do tego prawo. Przeciwnego zdania jest ponad jedna trzecia badanych, wynika z najnowszych badań CBOS.
W ubiegłorocznym rankingu uczciwości i rzetelności zawodowej na 23 uwzględnione w nim zawody urzędnicy samorządowi – według Polaków – uplasowali się na 17 pozycji, a urzędnicy państwowi wysokiego szczebla zajęli dopiero 21 miejsce (gorzej wypadli tylko politycy i parlamentarzyści). Czy rzeczywiście z funkcjonowania urzędów obywatele są niezadowoleni, a praca urzędników pozostawia wiele do życzenia?
Tuż przed wyborami CBOS przeprowadził sondaż, w którym zapytano Polaków o ocenę sytuacji w kraju. Okazuje się, że wzrósł odsetek osób, które wystawiły ogólnej i politycznej sytuacji w Polsce pozytywną ocenę. Ponadto zmalał również pesymizm, co do przewidywań dotyczących kondycji kraju w najbliższym roku.
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, większość Polaków uważa, że na emeryturę powinno się odchodzić wcześniej niż ma to miejsce w tej chwili.
Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż, z którego wynika, że 47 procent Polaków jest niezadowolonych z systemu emerytalnego. 28 proc. odpowiadają Polaków obecne możliwości oszczędzania na emeryturę, 25 proc. nie ma zdania.
Większość Polaków akceptuje opalanie się w stroju topless, przeważają w tej grupie mężczyźni, przeciwni zaś są ludzie starsi. Natomiast nudyzm nie jest akceptowany w Polsce. Mało osób przyznaje się do tego rodzaju opalania. To wyniki sierpniowego badania CBOS.
Większość Polaków włącza do swojego codziennego języka wulgarne słowa. Sięganie po nie jest silnie uzależnione od płci badanych. W grupie osób, które nie przeklinają, ponad dwukrotnie więcej jest kobiet niż mężczyzn, podaje CBOS.
Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że stanowcza większość Polaków (90%) uważa, iż idea transplantacji narządów jest słuszna. Przeciwnicy zabiegów tego rodzaju to zaledwie 3% badanych.
Z sondażu CBOS wynika, że protesty lekarzy popiera 43% obywateli, zaś krytykuje je 37%. Aż 16% przyjmuje ten status quo obojętnie.
Połowa dorosłych Polaków (51 proc.) ma w swoim gospodarstwie domowym komputer osobisty. Dostęp do internetu w domu ma dwie piąte ogółu ankietowanych (40 proc.), czyli większość posiadaczy komputerów osobistych. Niestety najstarsi posiadacze komputerów najrzadziej ich używają – wynika z badań CBOS.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca