Ponad połowa badanych przez CBOS uznała kończący się rok za dobry dla nich samych, rodziny oraz zakładów pracy. To najwyższe zadowolenie, jakie deklarują Polacy, od dwudziestu lat.
Szybki rozwój technologiczny, gwałtowny wzrost wykształcenia, większa dostępność dóbr i usług, otwarte granice – wszystko to sprawia, że życie we współczesnym świecie stwarza wiele możliwości, ale nierzadko też jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób słabiej przystosowanych do korzystania ze współczesnych rozwiązań. Z badania CBOS wynika, że zaliczają się do nich seniorzy.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS, obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom zabezpieczenia na starość – takiego zdania jest 70% Polaków. 23% respondentów uważa, że obywatele sami powinni zatroszczyć się o środki do życia na emeryturze.
Mimo spadku bezrobocia i wzrostu poziomu życia w Polsce nadal wiele osób korzysta z różnych form pomocy społecznej. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika jednak, że zdaniem 17 procent Polaków pomoc taką otrzymują osoby, które znakomicie poradziłyby sobie bez niej.
W porównaniu z rokiem 2006 spadła liczba Polaków działających w organizacjach społecznych. Jak pokazują wyniki najnowszego sondażu CBOS w 2007 roku należało do nich 11 procent ankietowanych, podczas gdy rok wcześniej – 23 procent. Tylko 7 procent spośród członków organizacji działa w nich aktywnie.
Jak wynika z najnowszych badań CBOS wśród słuchaczy Radia Maryja dominują osoby starsze, wierzące i praktykujące.
W najbliższych miesiącach liczba użytkowników Internetu w Polsce przekroczy barierę 50% ogółu dorosłych. Wśród młodych Internet jest wszechobecny, używają go prawie wszyscy uczniowie i studenci. Rozszerza się korzystanie z sieci wśród osób w średnim wieku, natomiast najstarsi w dalszym ciągu są w większości wyłączeni z tego obszaru aktywności.
W najbliższych miesiącach liczba użytkowników Internetu w Polsce przekroczy barierę 50% ogółu dorosłych. Wśród młodych Internet jest wszechobecny, używają go prawie wszyscy uczniowie i studenci. Rozszerza się korzystanie z sieci wśród osób w średnim wieku, natomiast najstarsi w dalszym ciągu są w sporej części wyłączeni z tego obszaru aktywności. To wyniki najnowszego badania CBOS.
Współczesne polskie rodziny dotyka wiele niepokojących zjawisk i przeobrażeń. Wyraża się to m.in. w istotnym wzroście wskaźnika rozwodów i separacji, zwiększonej liczbie rodziców samotnie wychowujących dzieci, opóźnianiu decyzji matrymonialnych, wstrzymywaniu się od prokreacji lub całkowitej rezygnacji z posiadania dzieci, wzroście liczby jednoosobowych gospodarstw domowych czy też coraz większej popularności związków nieformalnych. Mimo to – jak wynika z najnowszych badań CBOS – dla Polaków ta podstawowa komórka życia społecznego ma wciąż ogromne znaczenie.
Jak wynika z przeprowadzonego w lutym br. sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej 20% Polaków jest zwolennikami rozwodów, a 15% to ich zdecydowani przeciwnicy. Najliczniejszą grupę badanych - 62%, stanowią tzw. umiarkowani zwolennicy, którzy raczej nie popierają rozwodów, ale w pewnych sytuacjach uznają je za dopuszczalne.
Większość Polaków (60%) sądzi, że obecnie tempo życia jest zbyt szybkie, 35% uważa, że jest odpowiednie, zaledwie 3% zaś, iż nasza egzystencja powinna zyskać szybsze tempo. Nowy sposób życia najbardziej przypada do gustu ludziom młodym, dojrzali odnoszą się do zmian niechętnie, wynika z sondażu CBOS „społeczne oceny tempa życia i zmian w dzisiejszym świecie”.
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS 65% Polaków uważa, że w dzisiejszych czasach należy być bardziej wrażliwym i gotowym do pomocy innym ludziom. Do tej grupy należą głównie osoby bardzo religijne, mające co najmniej 65 lat i trudną sytuację materialną.
Mijający rok przyniósł znaczną poprawę samopoczucia Polaków. Obecnie jest ono najlepsze w całym okresie 1988–2007. W stosunku do przełomowego roku 1989 umocniły się emocje pozytywne, a osłabły negatywne. Nadal jednak co trzeci Polak często ma poczucie, że jako obywatel jest lekceważony przez władzę. To wyniki grudniowego badania CBOS.
Wyniki badań CBOS ukazują, że na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania wyjeżdża stosunkowo niewielka grupa Polaków. Zdecydowana większość nie ma szans na tego typu regenerację sił psychicznych i fizycznych. Od kilku lat większość dorosłych w ogóle nie wyjeżdżała na wypoczynek. Najważniejszą barierę stanowią, zdaniem badanych, względy finansowe.
Z porównania badania TNS OBOP dla Centrum Myśli Jana Pawła II z sondażami CBOS, które zostało przeprowadzone przez "Rzeczpospolitą" wynika, że Polacy coraz rzadziej uważają pracę za najistotniejszą wartość w życiu. Dla rodaków nadrzędną sprawą jest rodzina (88 procent) i ich pociechy (74 procent), a także czas wolny.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca