Jeśli akceptację własnego wyglądu potraktujemy jako wskaźnik samopoczucia psychicznego, to możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich sześciu lat Polacy stali się szczęśliwsi - piszą autorzy raportu CBOS. Mimo zagrożeń związanych ze stanem gospodarki i rynku pracy poprawiła się samoocena Polaków. Ankietowani częściej niż sześć lat temu akceptują swój wygląd, rzadziej są z niego niezadowoleni i rzadziej czują się w obowiązku coś w swoim wizerunku zmienić.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS, co drugi Polak jest zadowolony ze swojego wyglądu i nie zamierza nic w nim zmieniać.
Kryzys gospodarczy, kolejne spory polityczne, wzajemne oskarżenia ludzi władzy o partykulryzm, nieumiejętność znalezienia konsensusu w sprawie obchodów rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów sprawia, że większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, 57% respondentów jest niezadowolonych z tego, jak mają się sprawy w Polsce. Odmienna opinię wyraża 30% ankietowanych.
Z danych GUS i wyników Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że pod koniec okresu PRL - w 1988 roku - wyższym wykształceniem legitymowało się 1,8 mln Polaków czyli 6,5% populacji osób mających co najmniej 15 lat, a w 2002 roku - już ponad 3,2 mln (10,2%). Dlaczego uznaliśmy, że warto się kształcić? Na to pytanie odpowiadają wyniki sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
Z niedawnego badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że część z nas decyduje się na zachowania naganne czy nawet nielegalne, mimo przekonania o ich niewłaściwości.
Niedawno świętowaliśmy dwudziestą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu. Znaczna większość Polaków uważa, że zmiany ustrojowe były możliwe dzięki „Solidarności", do jej powstania zaś w sierpniu 1980 roku - jak uważa 78% respondentów badania przeprowadzonego przez CBOS - przyczyniła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez CBOS, najbardziej irytujemy się z powodu wyrzucania śmieci w niewłaściwych miejscach, niesprzątania po psie, zakłócania ciszy nocnej i malowania graffiti na ścianach budynków.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2008 roku wynika, że 77% gospodarstw domowych w Polsce nie ma oszczędności pieniężnych, na wsi odsetek ten jest nawet większy i sięga 82%. Poza tym, 41,5% gospodarstw spłaca różnego rodzaju pożyczki i kredyty. Nawet niewielkimi kwotami trzeba jednak umieć zarządzać, stąd kampania edukacyjna „Zaplanuj swoją przyszłość".
Wyniki badań na temat konfliktów w polskich rodzinach i sposobów ich rozwiązywania przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie warszawskiego Centrum Mediacji Partners Polska wykazują, że spokój jest dla nas tak ważny, że jesteśmy w stanie podporządkować mu swoje cele i potrzeby.
Niektóre zawody są cenione bardziej, inne mniej; jedne postrzegane są jako szczególnie użyteczne, wymagające większego wysiłku, umiejętności, większej odpowiedzialności, inne z kolei są w opinii społecznej mniej istotne. Największym prestiżem cieszą się dwie profesje o zupełnie różnej specyfice - profesor uniwersytetu i strażak, podaje CBOS.
Ponad połowa badanych przez CBOS uznała kończący się rok za dobry dla nich samych, rodziny oraz zakładów pracy. To najwyższe zadowolenie, jakie deklarują Polacy, od dwudziestu lat.
Szybki rozwój technologiczny, gwałtowny wzrost wykształcenia, większa dostępność dóbr i usług, otwarte granice – wszystko to sprawia, że życie we współczesnym świecie stwarza wiele możliwości, ale nierzadko też jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób słabiej przystosowanych do korzystania ze współczesnych rozwiązań. Z badania CBOS wynika, że zaliczają się do nich seniorzy.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS, obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom zabezpieczenia na starość – takiego zdania jest 70% Polaków. 23% respondentów uważa, że obywatele sami powinni zatroszczyć się o środki do życia na emeryturze.
Mimo spadku bezrobocia i wzrostu poziomu życia w Polsce nadal wiele osób korzysta z różnych form pomocy społecznej. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika jednak, że zdaniem 17 procent Polaków pomoc taką otrzymują osoby, które znakomicie poradziłyby sobie bez niej.
W porównaniu z rokiem 2006 spadła liczba Polaków działających w organizacjach społecznych. Jak pokazują wyniki najnowszego sondażu CBOS w 2007 roku należało do nich 11 procent ankietowanych, podczas gdy rok wcześniej – 23 procent. Tylko 7 procent spośród członków organizacji działa w nich aktywnie.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca