Co robi większość z nas między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem? Pracuje. Niewielu Polaków zdecydowało się na urlop, aż 84% idzie do pracy w czasie tzw. przerwy świątecznej.
Specjalnie dla tych wszystkich, którzy będą na dyżurze, służbie, w podróży, chorobie, daleko od kraju, kościoła, radia i telewizora - świąteczna, wirtualna możliwość uczestnictwa w Pasterce i uroczystościach Świąt Bożego Narodzenia.
Święta to spotkania rodzinne, dzielenie się opłatkiem, wyjątkowe potrawy, wymarzone prezenty i... świąteczne przeboje. To, że zbliża się Boże Narodzenie uświadamiamy sobie nie tylko oglądając wystawy sklepowe, choinki na placach miast i kolorowe światełka nad głównymi ulicami, ale także słysząc dźwięki znanych świątecznych melodii.
W okresie przedświątecznym miliony z nas ochoczo dekorują choinkę bożonarodzeniową lametą, gwiazdkami i świecidełkami, ale niewielu z nas wie, że tradycyjne bożonarodzeniowy świerk lub jodła pochodzą od gatunku, którego wiek liczy się w milionach lat i który posiada siedem razy więcej DNA niż człowiek.
Niemal wszyscy Polacy kultywują bożonarodzeniowe tradycje, wynika z nowego badania CBOS. Znaczna większość z nas ubiera choinkę, dzieli się opłatkiem, je w wigilię tradycyjne potrawy. Chętnie, choć już nie tak licznie, uczestniczymy w pasterce i modlimy się przed kolacją wigilijną.
Okres przedświąteczny rządzi się swoimi prawami. Najchętniej kupujemy płyty związane ze świątecznym nastrojem Na szczycie rodzimej listy bestsellerów płytowych znajduje się płyta włoskiego tenora, Andrei Bocellego "My Christmas".
Spodziewasz się gości podczas Świąt lub też sam/a jesteś zaproszony/a na świąteczny obiad? To nie ma znaczenia, bowiem efekt jest taki sam - będzie to czas ciągłego kuszenia. Na stołach jest tyle potraw, że niełatwo jest spróbować tego wszystkiego, ale „robimy, co możemy"... jak zatem uniknąć przejedzenia?
Eksperci ubezpieczeniowi odnotowują w okresie Świąt Bożego Narodzenia średnio o 20 proc. więcej kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań niż w innych miesiącach roku. Dlatego radzą, jak ustrzec się przed niechcianymi "wigilijnymi gośćmi".
Czy to możliwe, że prezenty zamiast św. Mikołaja roznoszą krasnoludki? Kto w postną wigilię śmie zajadać się pieczonym prosiakiem? Dlaczego niektórzy obchodzą Święta w styczniu? Wszystkich ciekawych zapraszamy w niezwykłą podróż po Europie.
„Co roku to samo", taki komentarz możemy usłyszeć od tych, którzy postanowili świąteczne popołudnie spędzić przed telewizorem. Bożonarodzeniowa ramówka telewizyjna jest satysfakcjonująca jedynie dla 43% Polaków. Znaczna większość, bo 77%, irytuje się z powodu powtarzania co roku tych samych filmów.
Pięknie nakryty stół podkreśla odświętność chwili i jest wyrazem naszego szacunku dla zaproszonych gości, z którymi pragniemy dzielić czas. Ozdobna porcelanowa zastawa, błyszczące sztućce, dopasowane kolorystycznie serwetki to minimum klasycznej elegancji.
Wydatki, pośpiech, marketing, komercjalizacja - w taki sposób coraz częściej określane są Święta Bożego Narodzenia. Czy marketing świąteczny może mieć jednak pozytywną stronę?
Mimo niskich płac, słabych podwyżek i kryzysu gospodarczego Polacy nie oszczędzają na świętach. Wręcz przeciwnie. Polscy konsumenci są optymistami - aż 63% z nich sądzi, że ich sytuacja finansowa poprawi się lub pozostanie bez zmiany w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Według badań Deloitte1, przeciętna polska rodzina planuje wydać na święta około 1500 zł. Dodatkowo, aż 61% Polaków deklaruje, że wyda na nie tyle samo, a nawet więcej niż w roku ubiegłym. Na większe wydatki będzie miała również wpływ spora podwyżka cen żywności w okresie świątecznym. Wydajemy dużo, więc co można zrobić, by ograniczyć dodatkowe wydatki w święta?
Wielu czeka na Święta Bożego Narodzenia cały rok. Zwykle bowiem dobrze się kojarzą - z wolnym czasem, rodzinnymi zjazdami, śnieżnym krajobrazem i kolędami. Jednakże, przedświąteczna gorączka: poszukiwanie prezentów, zakupy w marketach, odbieranie zamówionych ciast i innych specjałów bezsprzecznie wiążą się z uszczuplaniem portfela. Okres przedświąteczny to ciężkie czasy dla naszych finansów, czy da się zaoszczędzić? Marc Lockley, którego profesją jest coaching biznesowy, radzi, co robić, by wydać mniej.
Na naszych wigilijnych stołach królują tradycyjne dania. Aby nie popaść w rutynę, można je jednak sprytnie zmodyfikować i zaskoczyć gości karpiem w zupełnie nowej odsłonie.