Liczba książek, które można przeczytać bezpłatnie w internecie, systematycznie rośnie. Największa polska biblioteka internetowa Polona liczy już 40 tys. tytułów i jeszcze w tym roku zyska ulepszone oprogramowanie - zapowiada Biblioteka Narodowa.
Aż 56 procent Polaków nie zagląda do żadnych książek, nawet kucharskich czy słowników. 46 proc. nie czyta choćby krótszych tekstów, artykułów lub opowiadań. Książek nie czytają nawet najlepiej wykształceni.
26 listopada 2010 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Słowacja - serce Europy w kolekcjach Biblioteki Uniwersyteckiej". Ekspozycję będzie można oglądać do 16 grudnia.
Na blogu Inside Google Books pojawiła się informacja, że Google opracowało algorytm umożliwiający obliczenie, ile książek zostało dotychczas napisanych. Nasz dorobek to niemal 130 milionów tytułów.
W 2009 roku w Polsce działały 8 tys. 392 biblioteki publiczne i filie biblioteczne, w tym 2 tys. 888 w miastach i 5 tys. 504 na wsi - podaje GUS. W skali roku liczba bibliotek i filii bibliotecznych oraz prowadzonych przez nie punktów zmniejszyła się. Łącznie ubyło 28 placówek bibliotecznych - przybyło 7 bibliotek, a ubyło 35 filii bibliotecznych. Liczba punktów bibliotecznych zmniejszyła się o 86, tj. o 5,5 procent, w tym na wsi spadła o 7 proc.
Już 2.500 bibliotek publicznych w Polsce ma dostęp do szybkiego Internetu. Podłączenie placówek do sieci jest realizowane w ramach Programu Internetyzacji Bibliotek Publicznych. Projekt jest inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Telekomunikacji Polskiej oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Rozpoczęła się kampania społeczna "Spotkajmy się w bibliotece", której celem jest zwrócenie uwagi na lokalną bibliotekę - miejsce dostępu do wiedzy, informacji i kultury. Kampania realizowa jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
9 maja 2009 w Rudzie Śląskiej wystartuje pierwsza w historii miasta żywa Biblioteka. W tym dniu każdy chętny będzie mógł zajrzeć do Biblioteki Miejskiej i wypożyczyć ciekawą osobę na półgodzinną rozmowę.
21 kwietnia UNESCO wraz z 32 instytucjami partnerskimi zainicjuje działanie Światowej Biblioteki Cyfrowej, w której zgromadzone zostaną unikatowe materiały z bibliotek i archiwów z całego świata. Biblioteka istniejąca w postaci portalu internetowego umożliwi wszystkim zainteresowanym bezpłatny dostęp do rękopisów, map, rzadkich książek, filmów, nagrań i fotografii.
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza na warsztaty tańca i pieśni, które są częścią realizowanego przez MPB projektu „Nasze miejsce, nasza ławeczka”. Zajęcia odbędą się styczniu i lutym br.
Pomysł utworzenia europejskiej biblioteki cyfrowej stał się realnym celem, który postawił sobie Parlament Europejski. Przyjęte we wrześniu br. sprawozdanie mówi, że udostępnione zostaną za darmo, wszystkim użytkownikom internetu, głównie dzieła sztuki i literatury. Parlament podkreśla, że dostęp do nich będzie możliwy we wszystkich językach europejskich.
„Wystaw książki, daj poczytać!” - tak będzie brzmiało hasło pilotażowego programu społecznego, w ramach którego mieszkańcy Krakowa będą mogli pozbyć się niepotrzebnych książek nie wyrzucając ich do śmieci. Wystarczy, że w oznaczony dzień wystawią książki przed swoje domy, skąd zabiorą je miejscy pracownicy i – po selekcji – przekażą miejskim i szkolnym bibliotekom.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zadeklarował, że promocja czytelnictwa będzie jednym z najważniejszych celów resortu kultury w nadchodzącym roku. Na ten cel w budżecie ministerstwa na przyszły rok przeznaczono 40 milionów złotych. Pieniądze te zostaną przekazane m.in. na zakup książek dla polskich bibliotek oraz na wsparcie programów promujących modę na czytanie wśród Polaków.
5 grudnia w sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się uroczyste otwarcie Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Program spotkania obejmuje m.in. multimedialną prezentację książnicy oraz koncert Orkiestry kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej im. R. Bukowskiego pod dyrekcją Artura Wróbla. Oficjalnego otwarcia Biblioteki Cyfrowej dokona rektor prof. Leszek Pacholski.
Ministerstwo Kultury rozpoczęło rejestrację księgozbiorów polskich przechowywanych poza granicami kraju. Prace nad tym przedsięwzięciem prowadzone są W Departamencie do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą MkiDN. Jak podaje rzecznik resortu celem spisu „jest zgromadzenie informacji o istniejących obecnie kolekcjach polonijnych dla przechowania wiedzy i pamięci o nich”.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca