Nadzieje na uzyskanie "pomocy", polegającej na pozbyciu się negatywnych wpisów w BIK-u mogą jedynie rozczarować, a co gorsza - wyczyścić portfel. Eksperci Biura Informacji Kredytowej ostrzegają, aby nie dawać się zwodzić marketingowym sloganom a także reklamom pod hasłem „czyszczenia BIK”. Wszelkie ogłoszenia zapewniające o możliwości usuwania negatywnych informacji z BIK „na żądanie” nie mają podstaw prawnych. Kwestie rejestrowania i przechowywania danych o historii kredytowej klientów banków rozstrzyga jednoznacznie Prawo bankowe - nie można wyczyścić danych znajdujących się w BIK.
Przed przyznaniem kredytu banki zazwyczaj dokładnie „prześwietlają” potencjalnych klientów, aby sprawdzić, czy są godni zaufania. Pomaga im w tym czujne oko Biura Informacji Kredytowej, czyli BIK-u. Jakie informacje o kredytobiorcach posiada i czy rzeczywiście jest się czego bać?
Myślę o zaciągnięciu kredytu. Wiem, że banki sprawdzają potencjalnego kredytobiorcę w BIK, aby mieć informację na temat kredytów, które w przeszłości zaciągał, spóźnień się z ich spłatą itp. Jestem ciekawa, czy są tam również informacje o opóźnieniach w opłatach za bieżące rachunki jak np. abonament za telefon czy Internet i jaki to ma wpływ na zdolność kredytową według BIK-u.
Chciałabym wziąć mały kredyt na zakup pralki. Niestety jakiś czas temu kupiłam na raty nową lodówkę i miałam problem z terminową spłatą tych rat. Spowodowało to, że znalazłam się na „czarnej” liście BIKu. Czy mimo to mogę nadal starać się o kredyt na mój zakup, a może znów mogę kupić pralkę na raty? Co ewentualnie mogę zrobić by zniknąć z tej listy?
O istnieniu Biura Informacji Kredytowej (BIK) zaczyna wiedzieć coraz więcej Polaków. Doświadczają jego istnienia szczególnie ci, którzy ubiegali się lub ubiegają o dowolny kredyt, zarówno gotówkowy, jak i hipoteczny.
Według najnowszego raportu InfoDług, przygotowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK), w lutym 2008 roku łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka wzrosła do 6,16 miliarda złotych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca