27 stycznia br. Poczta Polska wydała znaczek pocztowy „Nigdy więcej! Never again!”, poświęcony ofiarom niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych na terenie Polski. Emisji towarzyszą koperta FDC oraz datownik.
Papież Franciszek przyleciał dziś do Krakowa. Podczas swojej wizyty w Polsce weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży.
Dziś około 300 Ocalałych, świadków historii Auschwitz, spotkało się przed Bramą Śmierci byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Wraz z nimi w uroczystościach wzięli udział przywódcy i liderzy ponad 40 państw.
Byli więźniowie i ocaleni z Zagłady, politycy oraz duchowni wzięli udział w ceremonii obchodów 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.
W ramach cyklu „Dojrzałe kino” 15 stycznia odbędzie się kolejny seans dla dojrzałych widzów. Krakowskie Kino Pod Baranami tym razem zaprasza seniorów na film dokumentalny pt. „Portrecista”, przedstawiający historię fotografa Wilhelma Brasse. Po projekcji przewidziano spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki „Fotograf z Auschwitz”.
Do dziś nieznana jest przybliżona choćby liczba romskich ofiar, jak wskazują jednak współczesne szacunki, w wyniku prześladowań i terroru w okresie III Rzeszy śmierć poniosło około pięćdziesięciu procent Romów zamieszkujących obszary okupowane przez Niemców. W ubiegłym roku Sejm RP przyjął uchwałe, w której ustanowił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.
27 stycznia odbędą się obchody rocznicy wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wezmą w nich udział między innymi byli więźniowie obozu i przedstawiciele władz różnych szczebli.
27 stycznia obchodzimy 65 rocznicę wyzwolenia Auschwitz oraz V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Uroczystości odbywają się na terenie byłego niemieckiego obozu ale także w wielu miejscach Polski i świata.
Profesor Władysław Bartoszewski obchodzi dziś 86 urodziny. Polityk, działacz społeczny, historyk, były więzień Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, określeń, które należałoby przydać prof. Bartoszewskiego, jest mnóstwo – podobnie jak pasji i zaangażowania towarzyszących szerokiej działalności nobliwego jubilata.
Niewiele osób może poszczycić się tak bogatym i zaszczytnym - choć pełnym trudnych i bolesnych momentów życiorysem, jak profesor Władysław Bartoszewski. Był więźniem obozu w Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem opozycyjnym za czasów PRL- u, zajmował się historia, pisarstwem książek, publicystyką, pełnił ważne funkcje polityczne, nadano mu miano męża stanu, trudno byłoby wymienić wszystkie odznaczenia i tytuły, jakimi go uhonorowano. Jest ponadto przykładem człowieka, dla którego starszy wiek oznacza czas wytężonej, satysfakcjonującej pracy i objęcia ważnych, prestiżowych stanowisk państwowych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca