Zaćma (czyli katarakta) to choroba, na którą choruje 20 mln ludzi na całym świecie. Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Jest ona najczęstszą przyczyną ślepoty (ok. 48%). Astygmatyzm (inaczej niezborność) to wada wzroku. Astygmatyzm jest niezależny od wieku i płci. Występuje często wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Jak rozpoznać, że mamy zaćmę lub astygmatyzm, jakie są ich przyczyny i objawy oraz w jaki sposób można się ich pozbyć? Dowiesz się z tego artykułu.
Pacjenci z zaćmą zyskali lepszy dostęp do nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych. Dzięki staraniom środowiska okulistycznego, weszły w życie zmiany w finansowaniu przez NFZ leczenia zaćmy, które zwiększają dostęp do zabiegu usunięcia zaćmy ze wszczepieniem soczewki torycznej, czyli takiej, która pozwala na jednoczesne usunięcie zaćmy i korekcję astygmatyzmu. Fundusz wprowadził jednak graniczenia – soczewki toryczne będą mogły dostać tylko osoby z zaćmą i astygmatyzmem równym lub przewyższającym dwie dioptrie.
Informacje dostarczane dzięki zmysłowi wzroku są najważniejszym elementem ludzkiej percepcji – szacuje się, że ponad 80% wiedzy o otaczającym nas świecie dociera do mózgu właśnie poprzez ten zmysł. Dlatego „zniekształcenie widzenia” powoduje dyskomfort, prowadząc wielokrotnie do konieczności pojawienia się u specjalisty. Jedną z „przeszkód” może stanowić astygmatyzm, który należy do grupy najczęstszych wad wzroku. Na czym polega to schorzenie i dlaczego kluczowe jest jego rozpoznanie już we wczesnym etapie życia?
Wakacje to czas odpoczynku, wyjazdów i relaksu. Bez względu na to czy preferujemy aktywne formy spędzania wolnego czasu czy też relaksacyjny wypoczynek, powinniśmy szczególnie zadbać o oczy, które w większym stopniu narażone na promieniowanie słoneczne, wiatr, piasek i pył oraz słoną lub chlorowaną wodę.
Ponad jedna trzecia Polaków ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 procent ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu – takie wnioski płyną z badania CBOS zrealizowanego na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Wyniki innych badań pokazują, że nawet co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty. Nie dziwi więc fakt, iż Polacy masowo zmagają się z mniejszymi lub większymi wadami wzroku.
W okresach dużego nasłonecznienia nasze oczy narażone są na działanie wielu czynników, z których obecności często nie zdajemy sobie sprawy. Aż jedna trzecia Polaków zapomina o regularnych badaniach oczu – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Tymczasem zasady codziennej profilaktyki wzroku powinien przyswoić każdy z nas.
Zdarza Ci się mylić podobnie wyglądające litery, a linia prosta dla innych Tobie wydaje się krzywa? Szukasz przyczyny częstego bólu głowy i zmęczenia? Możesz znajdować się w grupie osób cierpiących na astygmatyzm. Szacuje się, że 40% ludzi na świecie dotyka ten problem - a nawet jedna trzecia z nich może o tym nie wiedzieć.
Wiemy już, jakie książki nagrodzono w pierwszej edycji konkursu Książka Audio 2008. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej gali 11 maja 2009 r. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.
Emerytowany profesor fizyki Joshua Silver zaprojektował okulary, które można samemu „dostroić" do wady wzroku.
W poniedziałek 16 czerwca w Centrum Mikrochirurgii Oka LASER (ul. Grzybowska 6/10) o godz. 11. zespól Profesora Jerzego Szaflika rozpoczął spektakularną operację usunięcia zaćmy i korekcji astygmatyzmu. Do tego celu wykorzystano najnowocześniejszą soczewkę toryczną.
Zaćma to jedna z częstszych chorób oczu, szacuje się, że dotyka 40 procent osób po 75- tym roku życia. Warszawskim lekarzom udało się przeprowadzić pierwsze operacje, które nie tylko usuwają zaćmę, ale i korygują astygmatyzm.
Widzenie to złożony proces umożliwiający odtworzenie obrazu oglądanego obiektu poprzez przetworzenie bodźca świetlnego w nerwowy w receptorach wzrokowych siatkówki. Bodziec ten jest następnie przesyłany drogami wzrokowymi do ośrodka wzrokowego w korze mózgowej.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca