Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest nierzadkim zjawiskiem na rynkach pracy na całym świecie. Tym bardziej dojrzali kandydaci i ci już pracujący muszą się starać, by uzyskać, bądź zachować pracę. Aby temu przeciwdziałać, zaczęto wdrażać programy aktywizacji zawodowej dla osób po 50. roku życia i organizować kampanie przeciwdziałające streotypizowaniu starszych pracowników. Sami seniorzy jednak, muszą wykazać się pewnymi cechami i działaniami, które ułatwią im zdobycie upragnionego etatu.
Badania wykazują, że wczesna emerytura stanowi ryzyko dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Kilka miesięcy temu naukowcy z Centrum Badań nad Starzeniem się (Center for the Study of Aging) korporacji RAND oraz z Uniwersytetu Michigan opublikowali dane, które wskazują, że poziom wydajności zdolności poznawczych spada wcześniej w krajach, gdzie szybciej przechodzi się na emeryturę.
Kult młodości musi stracić na sile, gdy tak wiele europejskich społeczeństw starzeje się. Na wybiegach wciąż dominują bardzo szczupłe młode dziewczyny, ale i coraz częściej można obejrzeć pokazy z modelkami w rozmiarze XXL lub dojrzałymi kobietami. Starsze modelki nie muszą udawać się na emeryturę - te najlepsze ciągle brylują na pokazach.
Uczenie się nie może być uznane za coś, co następuje tylko w „przygotowawczej" części życia do zawodowych obowiązków. Zgodnie z porzekadłem „kto stoi w miejscu, ten się cofa", dziś koniecznością jest kontynuacja nauki przez całe życie dla kariery i sukcesu osobistego. Poza tym, uczenie się przestało być przykrym obowiązkiem - obecnie ludzie po prostu chcą wiedzieć więcej i dokształcają się dla zabawy i satysfakcji, jaką daje wiedza.
Wielu ludzi utożsamia emeryturę z wypoczynkiem, wiecznymi wakacjami i wysypianiem się. Dla niektórych jednak zakończenie kariery zawodowej może być początkiem depresji. Dzieje się tak dlatego, że emerytura to zupełnie nowy etap w życiu, a jako taki nieodłącznie wiąże się ze zmianami, które czasem trudno zaakceptować.
To się nazywa lubić swoją pracę - stulatka z Salinas w Kalifornii długo zwlekała z emeryturą, wreszcie zrezygnowała z pracy, ale cieszy się tytułem najstarszego pracownika komisji wyborczych.
Parę lat temu gospodarka była w rozkwicie, a zachodnie rynki pracy łatwo wchłaniały rzesze młodych Polaków, szukających tam „lepszego chleba". Wówczas rodzimi pracodawcy zaczęli coraz głośniej mówić o zaletach dojrzałych pracowników. Teraz, kiedy gospodarka jeszcze nie nabrała wystarczającego rozpędu, aby tworzyć liczne miejsca pracy, wydaje się, że pięćdziesięciolatkowie znowu są w odwrocie. Jak długo jeszcze starszy pracownik będzie miał słabszą pozycję w miejscu pracy? A może to sami pięćdziesięciolatkowie ustawiają się w kącie rynku pracy?
Społeczeństwa się starzeją i osoby w wieku emerytalnym są zachęcane do pozostania aktywnymi zawodowo. Uczeni dostarczyli już niejednego dowodu na to, że praca do późnego wieku pomaga pozostać w dobrej formie psychofizycznej. Tym razem jednak pojawiły się informacje sprzeciwiające się wspomnianemu trendowi. Okazuje się, że emerytura to dogodny czas na korzystanie z życia w pełni.
Czy osoby po 50. roku życia z góry skazane są na niepowodzenie zawodowe? Nic bardziej błędnego. Co zrobić, żeby osoby starsze nie czuły się niepotrzebne i wykluczone z rynku pracy? Trzeba dać im szansę podniesienia kompetencji zawodowych oraz zmotywować do aktywnej nauki.
Przedstawiciele generacji X (pokolenia ludzi urodzonych między 1965 a 1985 rokiem), nie zaś osoby młodsze (tj. generacja Y- pokolenie wyżu demograficznego z lat 80-tych) mają największy udział w rozwoju internetowych sieci społecznościowych. Dojrzali pracownicy chętnie korzystają z nowych technologii, by nawiązywać i utrzymywać kontakty biznesowe.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Godnej Pracy. W tym roku jest świętowany po raz trzeci, w 2008 roku bowiem został ustanowiony przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych.
Nie dysponujemy odpowiednimi danymi, aby zweryfikować możliwość światowego rekordu Guinnesssa, ale na pewno jeśli chodzi o Kanadę, to 89-letnia Hazel McCallion jest najstarszą burmistrz w kraju.
Setki tysięcy osób w podeszłym wieku w całej Europie walczy o przeżycie każdego dnia. Wielu cierpi z powodu szokującego poziom ubóstwa. Wydają się być ignorowani przez polityków i często są postrzegani jako osoby nieproduktywne i bezwartościowe w nowoczesnym społeczeństwie. Tymczasem prawa człowieka starszego pokolenia nie mogą być podważane, gdy rządy wprowadzają swoje programy walki z kryzysem.
Ponieważ osoby starsze stanowią znaczny procent populacji Stanów Zjednoczonych i odsetek ten rośnie z roku na rok, zarówno władze, jak i organizacje pozarządowe, zastanawiają się, jak promować aktywność zawodową wśród osób dojrzałych i starszych. Dwanaście lat temu po raz pierwszy zorganizowano konkurs America's Outstanding Oldest Worker (co można przetłumaczyć jako: Najlepszy Najstarszy Pracownik Ameryki). W tegorocznej edycji laureatką została Sally Gordon, 101-letnia pracownica Legislatury Nebraski.
Australijska koalicja (która jest w tym kraju opozycją) ma pomysł, jak zwiększyć liczbę dojrzałych Australijczyków na rynku pracy, co - jak argumentują politycy - będzie atutem ekonomicznym, społecznym i kulturowym.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca