Ponad 12 milionów ludzi z Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti walczy o przetrwanie w związku z największą w historii stulecia klęską żywnościową. W regionie brakuje dwóch podstawowych dla przeżycia dóbr: żywności i wody.
Basia Meder - Polka mieszkająca w Australii. Z wykształcenia inżynier mechanik oraz informatyk. Pamięta początki polskiej informatyki, ma za sobą 16 lat pracy, jako informatyk w Polsce i tyle samo w Australii, dokąd wyjechała w 1981 roku.
Literatura południowoafrykańska to przede wszystkim noblista J. M. Coetzee, ale jest też André Brink, autor wydanej właśnie przez Noir sur Blanc powieści „Zanim zapomnę". Powieści znakomitej, pięknej i przejmującej.
16 sierpnia w Sztokholmie pod hasłem "Dostęp do wody dla wspólnego dobra" rozpoczął się Światowy Tydzień Wody. Obchody, w których udział bierze blisko 2000 uczestników, potrwają do niedzieli.
Epidemia cholery w Zimbabwe nadal nie jest opanowana i zagraża wielu krajom południowej Afryki. Równie śmiertelne żniwo zbiera w ostatnich miesiącach malaria w Kenii.
Co roku na świecie 3 miliony ludzi umiera na malarię. Co 30 sekund jedno afrykańskie dziecko przegrywa walkę z tą chorobą. W maju ruszyła kampania Polskiego Czerwonego Krzyża „Stop malarii”, dzięki której każdy może pomóc. Ambasadorką kampanii jest Beata Pawlikowska, która poprowadzi humanitarną wyprawę PCK do Afryki.
Wspominanie o wieku kobiet uznaje się za nieuprzejme, ale w tym przypadku liczba lat pisarki nagrodzonej Noblem czyni z niej rekordzistkę. Doris Lessing, tegoroczna laureatka tej prestiżowej nagrody, ma 88 lat i jest najstarszą pisarką uhonorowaną literacką Nagrodą Nobla, a skoro już jesteśmy przy danych liczbowych- jedenastą kobietą w gronie noblistów w dziedzinie literatury. Oczywiście, Lessing nie została nagrodzona z powodu swojego wieku, czy liczby napisanych przez siebie książek (których jest czterdzieści), jak oświadczyli członkowie jury w uzasadnieniu swej decyzji: „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i siłą wizjonerską.”
W wielu krajach Trzeciego Świata zdobywanie wiedzy jest przywilejem najbogatszych. Nie ma tam obowiązku uczęszczania do szkoły, a dzieci pozostawione są same sobie. Salezjański Ośrodek Misyjny proponuje program pomocy w kształceniu biednych dzieci z krajów misyjnych - Adopcję na odległość. Inicjatywa ta skierowana jest do ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pokryć koszty nauki biednego dziecka.
Na międzynarodowej konferencji poświęconą AIDS (the International AIDS Conference) spotkały się m. in. afrykańskie i kanadyjskie babcie, Afrykanki przybyły, aby poruszyć problematykę dzieci, które stały się sierotami z powodu epidemii AIDS.
Oparta na faktach historia miłości kobiety z Europy i tubylca z Afryki, nawiązująca do filmów "Pożegnanie z Afryką" i "Nigdzie w Afryce". Carol nawet nie przypuszczała, że wycieczka do Kenii wywróci do góry nogami całe jej życie. Bez pamięci zakochuje się tam w masajskim tancerzu, a wkrótce potem decyduje się zerwać ze swoim dotychczasowym życiem i związuje się z czarnoskórym mężczyzną.
African Diplomats Spouses Association (ADSA), czyli organizacja współmałżonków dyplomatów afrykańskich, przekazała ostatnimi czasy duże ilości kocy, artykułów spożywczych i naczyń o wartości w sumie 100 milionów dolarów dla domu opieki nad osobami starszymi w Melfort w Zimbabwe.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca