Większość Polaków kojarzy zawód pracownika humanitarnego z bezinteresownym wolontariatem, nie zaś z profesją wymagającą odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji - wynika z sondy przeprowadzonej przez PAH oraz badań GFK Polonia, z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej.
Przewidywany wzrost liczby ludności świata jest jeszcze większy niż przewidywano w 2011 roku, głównie z powodu liczby urodzeń w Afryce, mówią eksperci.
W Polsce najprawdopodobniej przeleżałyby wiele lat w szufladzie, a ostatecznie trafiły na śmietnik. Mowa o niepotrzebnych okularach korekcyjnych do czytania. Dzięki zbiórce ,,Okulistów dla Afryki" trafią do osób w Afryce. - Dla przeciętnego Afrykańczyka wygląd okularów nie ma znaczenia, dlatego szkła z polski spokojnie posłużą im jeszcze dobrych kilka lat, a nawet dłużej - mówi dr Iwona Filipecka, która w ubiegłym roku przebadała wzrok 1700 dzieci w Kamerunie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie wyjazdy indywidualne i zorganizowane poza tunezyjskie kurorty, a w szczególności do Tunisu i innych dużych miast, jak również na Saharę oraz na obszary graniczące z Libią i Algierią. Wszędzie należy unikać demonstracji i tłumnych zgromadzeń oraz uważnie śledzić doniesienia i informacje o stanie bezpieczeństwa.
W 2050 roku w Afryce będzie żyło prawie tak wielu seniorów jak w Europie. Tymczasem w polityce społecznej na Czarnym Kontynencie brak niezbędnych rozwiązań dotyczących finansowania i systemu opieki społecznej w jeszcze większym stopniu niż na Starym Kontynencie.
Szczoteczka i pasta do zębów to dla licznej części populacji świata ciągle luksus, na który nie może sobie pozwolić. W wielu miejscach naszego globu ludzie stosują od tysięcy lat naturalne sposoby dbania o zęby. – Zaskakujące, że metody te ciągle sprawdzają się świetnie i w zupełności wystarczają – zauważa stomatolog, doktor Roman Borczyk.
O tym, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia w naszym kraju świadczą coraz krótsze dni, iluminacje rozbłyskujące na ulicach i bożonarodzeniowa muzyka w galeriach. Poza tym wszyscy marzą o białych Świętach - śnieg „utwierdza" w przekonaniu, że oto nadszedł magiczny, niezwykły i wyczekiwany nawet przez mniej religijnych ludzi okres. Tradycja obchodzenia Świąt jest silna i powszechnie znana, a nasza szerokość geograficzna wyznacza jej warunki zewnętrzne - niezbywalne ciepłe ubrania, lodowiska w centrum miasta, bożonarodzeniowe kuligi. Tam jednak, gdzie podczas Bożego Narodzenia świeci słońce i lato daje o sobie znać wysoką temperaturą, celebracja i tradycje są odmienne.
Na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb Polska Akcja Humanitarna zdecydowała o otwarciu stałej misji w Garowe - stolicy stanu Puntland w Somalii. Już od początku października zainicjowane zostaną długofalowe projekty mające na celu ustabilizowanie sytuacji żywnościowej w regionie poprzez zapewnienie w pierwszej kolejności dostępu do bezpiecznych źródeł wody.
Każdego roku dochodzi do kryzysów humanitarnych. Obecnie jesteśmy świadkami największej od 60 lat klęski głodu w Afryce Wschodniej. Z tego powodu Polska Akcja Humanitarna zdecydowała poświęcić nadchodzący Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej mieszkańcom Rogu Afryki dotkniętym głodem.
W obszarach dotkniętych klęską głodu prawie 10% dzieci poniżej piątego roku życia umiera w ciągu trzech miesięcy. Eksperci przewidują, że w ciągu dwóch miesięcy cała Południowa Somalia może być dotknięta klęską głodu.
Ponad 12 milionów ludzi z Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti walczy o przetrwanie w związku z największą w historii stulecia klęską żywnościową. W regionie brakuje dwóch podstawowych dla przeżycia dóbr: żywności i wody.
Basia Meder - Polka mieszkająca w Australii. Z wykształcenia inżynier mechanik oraz informatyk. Pamięta początki polskiej informatyki, ma za sobą 16 lat pracy, jako informatyk w Polsce i tyle samo w Australii, dokąd wyjechała w 1981 roku.
Literatura południowoafrykańska to przede wszystkim noblista J. M. Coetzee, ale jest też André Brink, autor wydanej właśnie przez Noir sur Blanc powieści „Zanim zapomnę". Powieści znakomitej, pięknej i przejmującej.
16 sierpnia w Sztokholmie pod hasłem "Dostęp do wody dla wspólnego dobra" rozpoczął się Światowy Tydzień Wody. Obchody, w których udział bierze blisko 2000 uczestników, potrwają do niedzieli.
Epidemia cholery w Zimbabwe nadal nie jest opanowana i zagraża wielu krajom południowej Afryki. Równie śmiertelne żniwo zbiera w ostatnich miesiącach malaria w Kenii.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca