Alergia to problem powszechny i szczególnie doskwierający o tej porze roku. Jakie są rodzaje alergii, od czego zależą, jak łagodzić ich objawy i czy liczba alergików w ostatnich latach wzrosła – wyjaśniają specjaliści.
Trądzik nie chce zejść, na skórze pojawiają się dziwne plamy i do tego swędzi? Nie wpadaj w panikę, to nie tajemnicza choroba, a możliwe, że skutek… stresu. Życie w ciągłym napięciu obniża odporność, nasila objawy astmy, zaostrza przebieg chorób autoagresywnych, bywa przyczyną problemów sercowo-naczyniowych i trawiennych. Dlaczego nie miałoby to dotyczyć skóry? Coraz więcej badań potwierdza tę zależność, odnajdując związek między nadmiernym obciążeniem psychicznym, a m.in. łuszczycą, łysieniem, trądzikiem różowatym czy atopowym zapaleniem skóry.
Jak wygląda zdrowa skóra? Jest dobrze uwodniona, czyli jędrna, ma jednolitą barwę, a jej przydatki, czyli włosy i paznokcie są w dobrej formie. Nie powinna się złuszczać ani być przyczyną bólu czy świądu. Jeżeli pojawiają się na niej jakiekolwiek zmiany (np. rumieniowe, złuszczanie) albo pacjent odczuwa z jej powodu dyskomfort, wymaga diagnostyki. O skórze i jej najczęstszych chorobach mówi Magdalena Kędzierska, lekarz z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Skóra dorosłego człowieka zajmuje ok. 1,7 m kwadratowego powierzchni, na której jak w lustrze odbija się stan organizmu, odciskają swój ślad czynniki zewnętrzne. Zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, skutecznie chroni wnętrze organizmu, pozwala na utrzymywanie stałej temperatury ciała, spełnia funkcje wydzielnicze, funkcję immunologiczną, a także uczestniczy w metabolizmie niektórych składników pokarmowych. Skóra jest też narządem czucia i percepcji.
Egzema, skaza białkowa, astma skóry czy świerzbiączka to nazwy dotyczące jednej jednostki chorobowej – atopowego zapalenia skóry, czyli AZS. Nie ma jeszcze na nie leku, ale trafne rozpoznanie i konsekwentna pielęgnacja ciała może znacząco złagodzić objawy choroby.
Zwykłe kosmetyki pielęgnacyjne to za mało w walce z problemami skóry. W takich przypadkach niezbędne są preparaty z dodatkiem odpowiednich składników. Gotowe kremy na bazie receptur aptecznych z mocznikiem, cholesterolem czy tormentiolem można kupić w aptece bez recepty. Jak działają na zmiany skórne?
Piękna i aksamitnie miękka w dotyku skóra to marzenie każdej kobiety. Najczęściej jednak rzeczywistość jest daleka od marzeń. Skóra podrażniona i przesuszona, zbyt tłusta, z trądzikiem, naczynkowa – to najczęstsze problemy. Jak sobie z nimi poradzić, by marzenia o nieskazitelnej cerze wreszcie się ziściły?
Hormony, bakterie czy leki, to tylko niektóre z czynników mogących mieć wpływ na pojawianie się krost, wyprysków czy choroby skóry. Nie ma osoby, która z taką dolegliwością się nie zetknęła. Najczęściej pojawiają się na twarzy, rękach, nogach i plecach. Jakie są tego główne przyczyny?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą uciążliwą i przewlekłą, o nawrotowym przebiegu, charakteryzującą się stanem zapalnym i niemożliwym do opanowania świądem. Dodatkowo skóra atopowa jest sucha, skłonna do podrażnień i ma nieszczelną barierę białkowo-lipidową. Lipidy chronią przed wyparowaniem wody, wnikaniem alergenów i substancji drażniących w głębsze warstwy skóry. Białka uszczelniają połączenia międzykomórkowe w naskórku oraz odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry. W skórze u osób z atopowym zapaleniem skóry lipidów jest za mało, a białka naskórka są wadliwe.
W wyniku znacznego poprawienia standardów higienicznych oraz postępu w rozwoju medycyny, układ immunologiczny człowieka nie jest zajęty walką z wirusami i bakteriami, lecz zaczyna występować przeciwko pyłkom, roztoczom, substancjom chemicznym zawartym w kosmetykach lub środkach piorących. Szacuje się, że objawy alergiczne występują już u ponad 30% osób w populacji krajów rozwijających się.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca