Ze statystyk wynika, że prawie połowa populacji cierpi z powodu żylaków odbytu. Ale zaledwie promil wizyt lekarskich dotyczy tej choroby. Nie leczymy hemoroidów, bo po prostu się wstydzimy pójść z tym do lekarza.
Wbrew powszechnemu przekonaniu ma je każdy z nas. Bo hemoroidy to nie choroba! To struktury naczyniowe odpowiadające za wypróżnianie się. Z chorobą mamy do czynienia dopiero, gdy się powiększą, a stanowi temu towarzyszą pieczenie, świąd i krwawienie. Co powinniśmy zatem wiedzieć o tym schorzeniu? Kto jest na nie narażony? Jak leczyć chorobę hemoroidalną?
Hemoroidy to dość powszechna dolegliwość, która według badań dotyka nawet 70% osób powyżej 30. roku życia. Problem w tym, że choroba ta często uznawana jest za temat tabu i wielu pacjentów, zamiast zgłosić się do lekarza, próbuje leczenia powszechnie dostępnymi środkami. Takie podejście może jednak sprawić, że z czasem jedynym rozwiązaniem staje się zabieg chirurgiczny.
Z hemoroidami zmaga się co trzeci trzydziestolatek i co drugi pięćdziesięciolatek - z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Pojawienie się tej przypadłości to w dalszym ciągu wstydliwy problem - dla wielu stanowi temat tabu. Jak przekonują jednak specjaliści, w przypadku hemoroidów należy informować lekarza już o pierwszych niepokojących nas objawach. Istnieje wiele metod pozbycia się tego problemu szybko i prawie bez bólu.
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia choroba hemoroidalna dotyczy około 50% ludzi powyżej 50 roku życia. Przyczyn może być wiele: siedzący tryb życia, zła dieta, otyłość, zaparcia, ciąża, biegunki itd. Na rozwój choroby hemoroidalnej może wpływać nawet to, co na sobie nosisz. Kiedy czujesz ból, swędzenie, a na papierze toaletowym pojawia się krew, to prawdopodobnie ten problem dotyczy również ciebie.
Hemoroidy - a precyzyjniej „choroba hemoroidalna" - to najczęściej występujące schorzenie proktologiczne i jedną z najpowszechniej występujących dolegliwości współczesnej cywilizacji. Na rozwój choroby wpływa siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, bogata za to w alkohol i ostre przyprawy.
Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Hemoroidy mogą być zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Żylaki odbytu mogą nawet poważnie utrudniać poprawne działanie końcowej części układu pokarmowego, a prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu chorych. W zaawansowanej postaci, gdy dochodzi do wypadania żylaków na zewnątrz odbytu, schorzenie to praktycznie uniemożliwia chorym normalne funkcjonowanie. Jest to dolegliwość bardzo częsta, według różnych szacunków, w mniejszym lub większym stopniu mogą dotykać nawet 30 procent dorosłych osób.
Zimą, kiedy brakuje w naszej diecie świeżych warzyw i owoców, warto sięgnąć po smaczne i zdrowe soki z warzyw i owoców. Dla osób starszych szczególnie warte polecenia są te wyciśnięte z pospolitych, ale wciąż niedocenianych buraków i ogórków oraz kiszonej kapusty.
Należą do jednych z częstszych ale też najbardziej wstydliwych dolegliwości. Szacuje się, że na hemoroidy cierpi nawet do 30 procent dorosłych. Najbardziej narażone na tą chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca