Nigdy nie jest za późno, by zacząć dbać o siebie, także zmiany wprowadzone w dojrzałym wieku przyniosą prozdrowotne efekty. Okazuje się, że aktywność fizyczna wydłuża życie seniorów - mężczyzn nawet o sześć, kobiet - o pięć lat.
Współczesnym przemianom towarzyszy osłabienie tradycyjnych więzi społecznych, w związku z tym zmniejsza się również rola więzi sąsiedzkich. Równocześnie jednak występuje nostalgia za tego typu relacjami - wynika z sondażu CBOS. Obecnie mniej osób deklaruje utrzymywanie kontaktów towarzyskich i świadczenie sobie drobnych przysług niż przed kilkunastoma laty. Swoje relacje z sąsiadami jako bardziej zażyłe określają osoby mieszkające na wsi - niemal połowa z nich utrzymuje kontakty towarzyskie przynajmniej z niektórymi sąsiadami, podczas gdy w największych miastach tylko co piąty.
Jeśli jesteś osobą otwartą i spolegliwą, która stara się utrzymać relacje społeczne „gładkimi", możesz częściej znajdywać się w sytuacjach towarzyskich, które sprzyjają przejadaniu się.
Okres jesienno - zimowy to czas, gdy z reguły i konieczności ograniczamy naszą aktywność fizyczną. Coraz krótsze dni, pogoda która nie zachęca do spacerów, utrudnienia komunikacyjne... nic dziwnego, że chętniej niż w lecie spędzamy wieczory na wygodnej kanapie, z książką albo pilotem w dłoni. Niestety, na dłuższą metę taki tryb życia jest szkodliwy zarówno dla ciała jak i dla ducha.
Zajęcia taneczne to doskonały sposób na utrzymanie ciała w formie, w każdym wieku. Seniorzy więc czerpać mogą z tej aktywności nie tylko korzyści towarzyskie ale także zdrowotne. Zajęcia taneczne mają także wyjątkową cechę - nie są nudne, w przeciwieństwie do typowych ćwiczeń fitness czy na siłowni.
Posiadanie pupila wiąże się z licznymi obowiązkami, ale każdy miłośnik zwierząt przyzna, że te wszystkie ograniczenia i powinności nie są wielkim kosztem za wiernego przyjaciela u swego boku. Poza tym okazuje się, że zwierzęta mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
Osoby towarzyskie są mniej narażone na z problemy z pamięcią i inne związane z wiekiem pogorszenie funkcji poznawczych niż ludzie mniej przystępni, wynika z badań uczonych z Rush University Medical Center w Chicago.
Czujesz się przemęczony/a i rozleniwiony/a? Nie masz motywacji, by wstawać z łóżka i właściwie trudno wskazać coś, co sprawia ci radość? Unikasz spotkań towarzyskich, bo nie czujesz się na nich zbyt komfortowo? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi „tak", może to świadczyć o doświadczaniu objawów depresji.
Uczenie się nie może być uznane za coś, co następuje tylko w „przygotowawczej" części życia do zawodowych obowiązków. Zgodnie z porzekadłem „kto stoi w miejscu, ten się cofa", dziś koniecznością jest kontynuacja nauki przez całe życie dla kariery i sukcesu osobistego. Poza tym, uczenie się przestało być przykrym obowiązkiem - obecnie ludzie po prostu chcą wiedzieć więcej i dokształcają się dla zabawy i satysfakcji, jaką daje wiedza.
Nie tylko fizyczny stan organizmu decyduje o ruchliwości. Na mobilność wpływają zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne. Starsi ludzie są mniej narażeni na niepełnosprawność, jeśli prowadzą aktywne życie społeczne, przekonują eksperci.
Jak przekonują uczeni, utrzymywanie stałych relacji społecznych opóźnia pojawienie się problemów ze zdolnościami poznawczymi. Kolejne testy potwierdzają, że samotność stanowi jednym z najpoważniejszych problemów społecznych grupy powyżej 65 roku życia.
Niezależnie od tego ile mamy lat, gdzie mieszkamy i jak jesteśmy zapracowani, prawie połowa z nas na spotkania towarzyskie znajduje czas przynajmniej raz w tygodniu - wynika z raportu społecznego "Lipton. Piramida Przyjemności Polaków".