W naszym kraju każdego roku blisko pięćdziesiąt tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka: ponad czterdzieści tysięcy kobiet przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne pięć tysięcy umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu chorób i wypadków. Ogromnym wsparciem dla pogrążonych w żałobie rodziców mogą być ich najbliżsi - jednak tu trzeba wielkiej delikatności i wyczucia.
Wszyscy borykający się z trudnościami, potrzebujący wsparcia czy po prostu chcących porozmawiać o swoich kłopotach mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy przez telefon lub za pomocą e-maila.
Śmierć bliskiej osoby to taki cios, z którym samodzielnie niemal nikt nie potrafi sobie poradzić. W takiej sytuacji rzeczywistość ulega rozpadowi, a żałobnik doświadcza całej galerii często sprzecznych ze sobą, bardzo intensywnych emocji, przeżywa ogromny stres. Przyjaciele i członkowie rodziny chcą pomóc, ale nie wiedzą jak.
Nieśmiertelność nie należy do największych marzeń ludzkości. Tylko 15% ludzi pragnie żyć wiecznie i zaledwie 9% chciałoby żyć ponad 100 lat - czytamy w The Mirror.
Krzyż umieszczony po katastrofie smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim zostanie przeniesiony do Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie. Wspólny komunikat w tej sprawie wydały: Kancelaria Prezydenta RP, Kuria Metropolitalna Warszawska, Duszpasterstwo Akademickie Kościoła św. Anny w Warszawie oraz organizacje harcerskie.
Wypadki, katastrofy, siła żywiołów, wojny, głód pochłaniają tysiące ofiar na całym świecie. O jednych nigdy nie usłyszymy, inne dotykają nas bardzo osobiście. Co się wówczas dzieje? Najpierw szok i niedowierzanie, następnie śledzenie najnowszych informacji. Czas jakoś inaczej płynie, wszystko omawiane jest w kontekście tego, co się stało. Odczuwamy potrzebę jednoczenia się, rozmowy o swoich emocjach, mamy poczucie niestandardowego doświadczenia, wielkości i wyjątkowości chwil. Potem przychodzi żałoba - czas spokoju rozmyślań, wspomnień, ale dla niektórych także... wielkiego zarobku.
Rodziny 19 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem wystosowały do mediów i polityków list otwarty, w którym apelują o uszanowanie ich żałoby i niewykorzystywania do celów politycznych tragedii, która ich tak osobiście dotknęła.
Stało się to, na co nie sposób się przygotować - zostałeś/aś wdową/wdowcem. Zatem, żal to jedyny cel, na którym skupiałeś/aś się od roku, dwóch, czy trzech lat. W końcu z fazy głębokiego żalu przechodzisz do kolejnego etapu procesu - „zdrowienia" i otwierasz się na nowe możliwości. No i wyobraźmy sobie, że podczas odkrywania na nowo różnych uroków życia, poznajesz kogoś, o kim zaczynasz myśleć, jak o potencjalnym partnerze. Nowe uczucie ma szansę zaistnieć, ale czy przetrwać?
Od 2004 roku w Polsce (od 1998 na Zachodzie Europy i w USA) październik jest miesiącem pamięci o dzieciach zmarłych. 15-tego października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.
Nanni Moretti staje się autorytetem w kwestii radzenia sobie z żałobą. Po autorskim dramacie "Pokój syna" o życiu po nagłym odejściu dziecka, wystąpił w filmie Antonio Luigiego Grimaldiego "Cichy chaos", o codzienności po śmierci życiowej partnerki.
Doświadczenie śmierci bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych w życiu. Choć proces „powrotu do zdrowia" został przeanalizowany i opisany przez ekspertów, dla tego, kto znalazł się w takiej sytuacji, bez znaczenia wydaje się teoretyczna wiedza. Realnie odczuwany ból i żal zdają się wypełniać rzeczywistość. Przebieg żałoby jest bardzo zindywidualizowany, ale czasem warto poszukać profesjonalnej pomocy.
Śmierć króla muzyki pop przyczyniła się do serii samobójstw, które popełnili pogrążeni w smutku fani jego talentu.
Jack Nicholson oddał hołd zmarłej niedawno kelnerce z Hollywood. Carmen Rocha, zatrudniona przez lata w meksykańskiej restauracji El Cholo, była ulubienicą słynnego aktora.
Na dość nietypowy pomysł wpadły władze brytyjskiej miejscowości Tameside, chcą, aby ciepło z krematorium ogrzało kaplicę, w której będą przebywać żałobnicy w trakcie pogrzebu - informije The Daily Telegraph.
W całych Stanach Zjednoczonych flagi zostały spuszczone do połowy masztów dla uczczenia zmarłego we wtorek byłego prezydenta Geralda Forda. W Waszyngtonie rozpoczęły się uroczystości.