Jak informują szwedzkie i fińskie media, minister zdrowia i opieki społecznej Finlandii, Paula Risikko, ogłosiła, że konieczne jest dokładne zbadanie możliwego związku między narkolepsją u dzieci a szczepionką przeciw świńskiej grypie.
Kontrowersje wokół pandemii tzw. świńskiej grypy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) myliła się co do zasięgu i intensywności zagrożenia grypą H1N1, informuje British Medical Journal. Poza tym wyrażono obiekcje co do informacji podawanych przez WHO, wskazano bowiem, że miał miejsce konflikt interesów - Organizacji doradzały osoby związane z firmami produkującymi szczepionki na wspomnianą chorobę.
Strach przed zarażeniem się świńską grypą nie zna granic geograficznych - podobnie jak Internet. Próżno szukać także granic pomysłowości cyberprzestępców, którzy chcąc wykorzystać ogólnoświatową panikę związaną z AH1N1 rozsyłają maile zachęcające do przystąpienia do rządowego programu szczepień.
Do tej pory w Polsce obecność wirusa grypy A/H1N1 potwierdzono u 780 Polaków. Ofiar śmiertelnych było 17 - takie informacje podają gazety z ostatniego dnia listopada. Firma NEWTON Media postanowiła zbadać: jak i ile pisało się o wirusie świńskiej grypy w przeciągu ostatniego miesiąca.
66% polskich lekarzy nie chciałoby zaszczepić się przeciwko grypie A/H1N1 - wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 15-21 listopada br. wśród 1049 polskich lekarzy przez największy portal społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl.
Grecja planuje zaszczepić przeciwko grypie całą swoją populację, 12 mln osób - podała agencja Reuters powołując się na wypowiedź greckiego ministra zdrowia. To nowe podejście do potencjalnego zagrożenia jesienną pandemią.
Świńska grypa budzi wiele emocji. Jedni przepowiadają zbliżającą się katastrofę inni uważają, że to spisek koncernów farmaceutycznych chcących zarobić na ludzkim strachu. Co w tej sytuacji ma zrobić statystyczny Kowalski?
Media znajdują się w swoistym klinczu - muszą sprostać współczesnemu dyktatowi newsa, który będzie się nadawał do odpowiedniego wyeksponowania, np. na czołówkach tabloidów - mówi socjolog, prof. Marek S. Szczepański. - Tzw. świńska grypa stała się takim newsem.
Według najnowszych danych, z powodu świńskiej grypy w Meksyku zmarły już 152 osoby. Przypadki zarażenia chorobą stwierdzono m. in. w kilku stanach USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu, Hiszpanii. Również w naszym kraju badani są pacjenci, którzy przebywali w ostatnim czasie w Meksyku i zdiagnozowano u nich objawy grypy. Czy grozi nam pandemia?