Stres to bolączka współczesności, która dotyka w szczególności aktywnych ludzi. Ciągłe dążenie do osiągania jak najlepszych wyników często prowadzi do przeliczenia się z własnymi możliwościami. Stresogenny jest okres świąteczny. Plany, jakie z nim wiążemy, przygotowania, wzmożona praca w domu, niebotyczne zakupy - wszystko to sprawia, że bywamy przemęczeni i rozdrażnieni. Chęć realizacji wszystkich świątecznych projektów i spotkań rodzinnych może być problematyczna, a przez to stresująca. Jeśli stres towarzyszy nam permanentnie lub często, pojawiają się zaburzenia snu, bóle głowy, kłopoty z koncentracją, a w konsekwencji stany lękowe oraz nerwice.
W czasie zbliżających się świąt na naszych stołach pojawi się mnóstwo pysznych, tradycyjnych potraw: ciast, pasztetów, pieczonych mięs i jajek w różnej postaci, nic więc dziwnego, że niemal każdy z nas zje w ciągu tych dni o wiele za dużo. O zachowaniu umiaru powinni pamiętać przede wszystkim ci, którzy na co dzień borykają się z różnymi schorzeniami.
7 stycznia ruszyła pierwsza w Polsce kampania „Śmieci do śmietnika, choinki do lasu”. Jej celem jest upowszechnienie zwyczaju poświątecznej zbiórki choinek i uświadomienie społeczeństwu znaczenia odnawialnych źródeł energii (OZE).
Urodził się w Betlejem, ale nazwany został Jezusem z Nazaretu, tu bowiem archanioł Gabriel miał zwiastować Maryi, że urodzi syna Boga, tu wraz z matką i świętym Józefem dorastał ten, którego miliony chrześcijan uważają za Zbawiciela. Jakim dziś jawi się Nazaret? Ile pozostało w tym mieście z osady, w której wychowywał się Jezus? Oto relacja z krótkiej, spontanicznej, niezorganizowanej wyprawy do Nazaretu.
Stanowcza większość Polaków odczuwa radość z powodu zbliżających się Świąt: 83% mieszkańców naszego kraju cieszy się z powodu nadchodzącego Bożego Narodzenia, wynika z badań Millward Brown SMG/KRC.
Okres przedświąteczny to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. W tych dniach ciągłego pośpiechu pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu żadnych szans.
Polscy internauci szanują tradycję i lubią kontynuować świąteczne zwyczaje. Według danych z raportu firmy Gemius, stanowcza większość rodaków korzystających z Internetu (80%) z okazji Bożego Narodzenia zamierza zakupić prezenty dla rodziny i przyjaciół, 91% podzieli się opłatkiem z najbliższymi podczas Wigilii, a 76% przygotuje dodatkowe nakrycie na świąteczny stół.
Niezbędnym kulinarnym atrybutem Wigilii w polskich domach i jednym z dwunastu dań jest z całą pewnością czerwony barszcz. Danie nie tylko tradycyjne, ale i zdrowe.
W tym roku za choinki zapłacimy średnio o jedną trzecią więcej niż rok temu. Dlaczego? Bo wyższy jest VAT, wzrósł także kurs euro i koszt siły roboczej – pisze Dziennik Łódzki.
To, co najbardziej lubimy w czeskiej literaturze: humor, dystans i refleksyjna nuta, tym razem pobrzmiewająca kolędą. Święta zdrowe i wesołe, czasem tajemnicze, pełne prawdziwych emocji, wzruszeń i niecodziennych zdarzeń. Dziewięć opowiadań popularnych czeskich pisarzy to dziewięć spojrzeń na Boże Narodzenie. Przypadkowe spotkanie w wigilię Wigilii, świąteczna noc na ławeczce pod dworcem, nastolatka, ktora chce oryginalnie przeżyć ten wieczór, czy wyemancypowane trzydziestoparolatki ze świątecznego spotu reklamowego. Historie pełne rodzinnego ciepła, bohaterowie rodem z "Samotnych" czy "Butelek zwrotnych", odkrywają prawdy stare jak świat, że żyjąc "pod jednym dachem" czeskiego nieba, "musimy sobie pomagać".
Warszawski Carrefour zorganizował specjalną promocję dla konsumentów – seniorów. W każdy wtorek klient, który ma co najmniej 60 lat i zgłosi się do Punktu Obsługi Klienta z paragonem na co najmniej 50 zł oraz dokumentem potwierdzającym swój wiek otrzyma bony na zakupy w sieci Carrefour.
W Polsce obecnie 4,5 mln osób żyje na skraju ubóstwa, co oznacza, że aż 12% ludzi pozostaje poniżej granicy tak zwanego minimum egzystencjalnego – brakuje im pieniędzy na jedzenie, ubranie, środki higieny i czystości (dane z raportu GUS za rok 2005). Z myślą o tych najbiedniejszych ruszyła kolejna edycja akcji Szlachetna PACZKA (dawniej Świąteczna PACZKA).
Święta Bożego Narodzenia są dla wielu osób najpiękniejszymi dniami w roku, jednak, jeśli nie przygotujemy się do nich odpowiednio może to być bardzo stresujący czas. Liczna rodzina, radośnie zasiadająca do stołu to ideał, który nie zawsze znajduje odzwierciedlanie w rzeczywistości, warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby choć trochę się do niego zbliżyć.
Dziś po raz pierwszy polski Kościół obchodzi nowe święto – Dzień Dziękczynienia.
Nie zawsze ci, którzy mieszkają najbliżej, są jednocześnie najbliżsi pod względem duchowym. Większość Polaków ma poczucie terytorialnej bliskości z mieszkającymi osobno innymi członkami swojej najbliższej rodziny. Co piąty twierdzi, że jego rodzina jest rozproszona po Polsce, a co czternasty – że po świecie. Jeden na stu ankietowanych przyznaje, że nie ma żadnej rodziny.