Wiek średni zaczyna się w wieku 60 lat, mówią uczeni. Na podstawie nowych badań modelowania populacji uczeni szacują, że ze względu na wzrost długości życia, wiek, który był uważany za starszy, powinien być uznawany za średni.
Medytowanie pomaga zachować funkcje mózgu.
Telegraph przedstawił szacowaną długość życia osób urodzonych w 2013 roku w zależności od miejsca przyjścia na świat. Prognozowana średnia długość życia dzieci urodzonych w ubiegłym roku w Polsce wynosi 76 lat.
Szacuje się, że długość naszego życia będzie wzrastała w stałym tempie: zyskujemy średnio niż trzy miesiące każdego roku. Jakkolwiek jakość życia sędziwych lat ulega poprawie, walka z niektórymi chorobami ciągle jest daleka od wygranej.
W 2010 roku około 1,3 mln ludzi w wieku powyżej 65 lat chorowało na raka. Za trzydzieści lat liczba ta wyniesie 4,1 mln. Liczba osób w podeszłym wieku z rozpoznaniem raka potroi do 2040 roku, co oznacza, że ponad jedna czwarta osób w wieku powyżej 65 lat zachoruje na nowotwór.
Chociaż dla większości osób wiedza na temat długości życia wiąże się z pytaniami, na które lepiej nie znać odpowiedzi, to dla medycyny może mieć ona pozytywne implikacje. Naukowcy z Uniwersytetów w Glasgow i Exeter w Wlk. Brytanii opracowali być może nowy sposób na sprawdzenie, jak długo dana osoba będzie żyć, na podstawie analizy DNA.
Więcej osób niż kiedykolwiek przedtem dożywa wieku 100 lat, wynika z oficjalnych brytyjskich danych. Zgodnie z danymi brytyjskiego biura statystycznego (Office for National Statistics) w 2010 roku w kraju żyło 12.640 osób, którym udało się osiągnąć co najmniej wiek. To nowy rekord.
Niektórzy nie czekają na emeryturę, wręcz przeciwnie - nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Przykład? 91-letnia Tao Porchon-Lynch jest ciągle aktywna zawodowo, uczyniwszy swą pasję zawodem zarabia jako instruktorka jogi.
Tysiące pacjentów cierpiących na niezdiagnozowaną demencję umiera co najmniej cztery lata wcześniej niż ci, którzy odpowiednio wcześniej przechodzą badania. To sugeruje, że choroba więc często rozpoznawana dopiero w czasie kryzysu albo w bardzo rozwiniętej fazie.
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała wyniki najnowszych analiz dotyczących średniej długości życia w krajach na całym świecie. Ustalenia nie są zaskakujące - wciąż prym w tej dziedzinie wiedzie Japonia. Rekord długowieczności należy do kobiet zamieszkujących Kraj Kwitnącej Wiśni.
Kobiety częściej niż mężczyźni skarżą się o swoje zdrowie, nawet jeśli są w lepszej kondycji, wynika ze statystyk. Tymczasem to panowie żyją krócej.
Jeśli chcecie być szczęśliwi i zadowoleni z życia, kiedy będziecie mieć ponad 60 lat, powinniście zamieszkać w Skandynawii. Oto jeden z wyników brytyjskiego badania analizującego wpływ życia w pojedynkę, ze współmałżonkiem lub innymi osobami, na zdrowie i szczęście ludzi starszych oraz zróżnicowanie tego wpływu w Europie.
Gen zawarty w spermie odpowiada za to, że mężczyźni żyją krócej niż kobiety, uważają japońscy naukowcy.
Jak informuje medyczny magazyn „The Lancet", około połowa dzieci rodzących się obecnie w krajach zachodnich dożyje stu lat. To wielkie wyzwanie dla ludzi nauki i medycyny. Trzeba się bowiem zatroszczyć o pomoc w pozostawaniu sprawnym i aktywnym także w starszym wieku.