Uczeni ogłosili, że odkryli klucz do zrozumienia rozwoju męskiej łysiny. Zidentyfikowali biologiczny mechanizm odpowiadający za przerzedzanie i utratę włosów.
Łysienie jest problemem wielu mężczyzn. Włosy tracą nie tylko seniorzy, czasem dotyczy to sporo młodszych pamów - nawet po 25. roku życia. Najczęściej występuje łysienie androgenowe, które stanowi ok. 95% prypadków utraty włosów - jest ono zazwyczaj uwarunkowane genetycznie. Nie jest możliwa jego całkowita eliminacja, istnieją jednak sposoby, by je powstrzymać.
Włosy tracimy codziennie. To zupełnie naturalne zjawisko. Jeśli jest jednak nasilone, bywa niepokojące, wszak fryzura to jeden z głównych elementów wizerunku. Poniżej najpowszechniejsze przyczyny wypadania włosów i rady jak z nimi walczyć.
Wypadanie i siwienie włosów to jedne z najpowszechniejszych oznak upływu czasu. Jakkolwiek niektórzy reagują na te zjawiska ze stoickim spokojem i akceptacją, inni wpadają w panikę. Właściwie kwestia w istotnej mierze jest uwarunkowana genetycznie, ale to nie znaczy, że nie mamy na to wpływu.
Wypadanie włosów to bolączka, która prześladuje ludzi od zarania dziejów. Już w czasach starożytnych poszukiwano cudownego leku na łysienie. Dziś także proponuje się nam podobne nowinki – pytanie tylko, czy są one skuteczne?
Częstą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn jest podwyższony poziom androgenów. Wówczas mówimy o łysieniu androgenowym. Może ono wystąpić jednak także u kobiet. W przypadku płci pięknej jednak utrata włosów jest znacznie bardziej dotkliwa.
Tak jak zadbane dłonie, zdrowe włosy są również naszą wizytówką. Obserwując ich stan możemy rejestrować zmiany zachodzące wewnątrz naszego organizmu. Pogorszona kondycja włosów może być efektem złej gospodarki hormonalnej czy długotrwałego stresu. Może też być spowodowana nieprawidłową pielęgnacją, nieumiejętnym farbowaniem, nadużywaniem lokówek, czy prostownic.
Kiedy dojrzały mężczyzna kupuje duży sportowy samochód lub szybki motocykl, wielu żartobliwie zauważa, że dopadł go właśnie „kryzys wieku średniego" ale badania wskazują, że to bardzo realny stan, a największą jego zmorą - zdaniem mężczyzn - są nie uwarunkowania mentalne, ale wypadanie włosów.
Siwienie jest największym lękiem Brytyjczyków, wynika z najnowszych badań. Zmieniający się wraz z wiekiem kolor włosów jest troską numer jeden wśród mężczyzn z Wielkiej Brytanii. Ponad połowa z nich martwi się siwieniem. 45 lat to wiek, w którym ten lęk osiąga apogeum, wynika z ankiety firmy badającej rynek Mintel.
Stereotypy pomagają żyć - ułatwiają ogląd rzeczywistości. Ale mogą być bardzo szkodliwe, zwłaszcza wtedy, gdy z ich powodu jesteśmy niesprawiedliwie traktowani albo gdy wręcz mają wpływ na zdrowie...
Jeff Goldblum zaapelował do kolegów z branży, aby... łysieli z godnością. 57-letni aktor, który nie ma problemu z wypadaniem włosów, twierdzi, że lepiej świecić łysiną lub zdecydować się na przeszczep, niż nosić tupecik czy tzw. "zaczeskę".
Na polskim rynku pojawiła się linia leczniczych kosmetyków do pielęgnacji włosów z problemami - Subrina Recept. Składa się ona z trzech specjalistycznych linii produktów odpowiadających zasadniczym problemom włosów i skóry głowy – łupieżowi, nadmiernemu wypadaniu włosów (szczególnie towarzyszącemu łysieniu androgenowemu) oraz przetłuszczaniu się włosów. W skład linii wchodzą szampony, lotiony do kuracji bez spłukiwania i ampułki.
Dobre informacje dla wcześniej łysiejących panów. Naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy dość szybko tracą włosy, rzadziej chorują na raka prostaty, informuje BBC News.
John Travolta pogodził się z perspektywą utraty bujnej czupryny. Amerykański aktor przez lata bał się chwili, kiedy na jego czole zaczną pojawiać się zakola. Występ w roli całkowicie łysego mężczyzny w filmie "From Paris with Love" uświadomił gwiazdorowi, że nie ma się czym niepokoić.
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze włosy to żywe tkanki. Owszem ta ich część, która nas ozdabia jest częścią martwą, ale u nasady włosy żyją i mają się dobrze - pod warunkiem, że o nie odpowiednio dbamy.