Radomscy policjanci zatrzymali 75-latkę pracującą jako lekarz specjalista w przychodni. Kobieta podejrzana jest o przyjęcie łapówek od ponad 100 osób. Dotychczas przyznała się do ponad 160 takich przypadków. Zatrzymanej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Co jedenasty Polak przyznaje się do wręczania łapówek, ale odsetek ten jest zdecydowanie niższy niż pod koniec lat dziewięćdziesiątych czy w pierwszych latach obecnego wieku – wynika z sondażu CBOS. W ciągu ostatnich czterech lat zaostrzyła się ocena moralna przekupstwa – zmniejszył się odsetek badanych uważających, że dawanie łapówek w pewnych sytuacjach jest usprawiedliwione oraz wzrosła liczba ankietowanych twierdzących, że nie daliby łapówki, nawet gdyby sytuacja ich do tego zmuszała.
Przekonanie, że korupcja w naszym kraju stanowi duży problem, jest prawie powszechne i jedynie w niewielkim stopniu zależne od wieku, pozycji czy poglądów politycznych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Najbardziej skorumpowane sfery życia społecznego to – według ponad połowy badanych – polityka i służba zdrowia.
Z sondażu CBOS wynika, że ponad 40 proc. Polaków sądzi, iż porównywalna jest ilość lekarzy biorących łapówki do tych, których można określić mianem przyzwoitych. 27 proc. respondentów ma bardzo negatywną opinię o środowisku lekarskim – według nich większość medyków bierze łapówki, a osoby uczciwe stanowią rzadki wyjątek.
Kilkaset przesłuchanych osób. Kilkanaście zatrzymanych w całym kraju. Kilku lekarzy i kilkoro pacjentów z postawionymi zarzutami. To pierwsze efekty śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. 20 zarzutów, w tym zabójstwa, Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła Mirosławowi G., ordynatorowi Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.