Ruchome obrazy przedwojennej Polski - Po-lin po hebrajsku - pozbawione są kolorów. Ożywiają je barwni i tak już dziś egzotyczni bohaterowie.
Rozpoczęła się kampania społeczno - edukacyjna „Życie za życie”. Jej celem jest ukazanie postaw konkretnych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.
Senator Barack Obama, kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta USA, złożył projekt rezolucji o uczczeniu działalności zmarłej 12-go maja 2008 roku Ireny Sendler.
Sprawa masakry Żydów w Jedwabnem została nagłośniona po opublikowaniu przez Jana Tomasza Grossa książki „Sąsiedzi”. Kwestia tego pogromu jest szeroko komentowana przez historyków, publicystów, polityków. Teraz głos w sprawie chcą zabrać artyści – Daniel Olbrychski planuje nakręcenie filmu o wydarzeniach w Jedwabnem, z podobnym zamiarem nosi się również Władysław Pasikowski.
Irena Sendlerowa, działaczka społeczna uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, zmarła dziś w Warszawie. Miała 98 lat.
Niejednokrotnie wymieniana jako faworytka do Pokojowej Nagrody Nobla Irena Sendlerowa zachorowała na zapalenie płuc, poinformowało RMF. Słynna działaczka społeczna jest hospitalizowana w placówce przy ulicy Banacha w Warszawie.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, gdy ku końcowi chyliła się jego likwidacja przez Niemców. Choć z góry skazane na niepowodzenie, miało stanowić akt buntu wobec niesprawiedliwości i bestialstwa oprawców. Tegoroczne obchody rocznicowe będą obejmowały liczne uroczystości.
W najbliższą środę, 14 marca w Belwederze zostanie wyemitowany reportaż dokumentalny „Matka Dzieci Holocaustu”. Bohaterką reportażu jest Irena Sendlerowa - Polka, która uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z Getta Warszawskiego. Autorem dokumentu jest dzienikarz TVP Piotr Poraj-Poleski.
Żona Prezydenta RP w towarzystwie Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewy Junczyk-Ziomeckiej odwiedziły Irenę Sendler w Klasztorze Zakonu Bonifratrów w Warszawie. Wręczając bukiet biało-czerwonych róż i pamiątkową srebrną szkatułkę z bursztynem w imieniu swoim i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Maria Kaczyńska złożyła uszanowanie dla dokonań Ireny Sendler.