W polskich domach kotów jest więcej niż psów. Według danych statystycznych "zakocone" zostało co trzecie gospodarstwo domowe. Koty niepodzielnie królują też w wielu innych krajach oraz w Internecie. Dziś mają swoje święto.
Co roku 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Celem święta jest uwydatnienie znaczenie kotów w życiu człowieka. W naszym kraju po raz pierwszy obchodzono je 2006 roku.
Od tysiącleci kot towarzyszy człowiekowi, fascynując go jednocześnie swoim urokiem i pewną niezależnością. W niektórych kulturach był czczony jako zwierzę święte lub pośrednik między światem doczesnym i wiecznym. Niestety, bywało również tak że koty ponosiły konsekwencje ludzkiej zabobonności jak chociażby w okresie polowań na czarownice.
W starożytnym Egipcie koty codziennie miały swoje święto. Obecnie Światowy Dzień Kota obchodzi się w Polsce 17 lutego. Skąd właśnie ta data? Dokładnie nie wiadomo, okoliczności ustanowienia tego święta są owiane tajemnicą. Idea uczczenia kotów specjalnym świętem w czasach współczesnych powstała najprawdopodobniej we Włoszech. Koty ze wszystkich miast świata najbardziej upodobały sobie bowiem Rzym. W ruinach Koloseum i w wąskich uliczkach Wiecznego Miasta mieszka niezliczona ilość tych zwierząt.
Te piękne zwierzęta są uwielbiane przez część ludzkości i darzone niechęcią - a co najmniej trzymane na dystans przez resztę świata. Kot nie pozostawia nikogo obojętnym. I zawsze gra pierwsze skrzypce. Nic dziwnego, że koty inspirują twórców i towarzyszą wielkim tego świata.
17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, w Polsce po raz pierwszy obchodzone było w 2006 roku. Jednym z celów dnia jest także celu niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie ludzi na koty i ich czasem niezwykle trudne życie. Przyznawany jest także tytuł "Kociarza Roku".
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca