Współczesna kultura popularna nie mówi o śmierci. Przedstawiany powszechnie obraz życia jej nie zawiera, tak, jakbyśmy byli nieśmiertelni.
Media społecznościowe (Facebook, Twitter, etc.) stały się częścią naszego życia do tego stopnia, że omawiamy w nich nawet najbardziej osobiste sprawy. Okazuje się, że dyskutujemy w nich m. in. o śmierci i okazujemy swoją żałobę.
Starzejemy się różnorako - zewnętrznie (zmienia się nasz wygląd), psychicznie (poprzez nabywanie życiowych doświadczeń), emocjonalnie (gdy uczymy się nowych reakcji na różne zmiany), a także biologicznie (nasze ciągle ciała się zmieniają). Jednocześnie każdy z nas ma własną definicję starości i okazuje się, że może być ona diametralnie odmienna od tej postulowanej przez innych. A jak starzenie ma się do śmierci? I jakie mamy szanse na długowieczność?
Według statystyk Komendy Głównej Policji od początku roku na polskich drogach doszło do 3 913 wypadków, w wyniku których zginęło 309 osób, a 4 590 zostało rannych. W jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie po utracie bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym?
Zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu skutkującego śmiercią usłyszała kobieta, który w drugi dzień świąt pobiła swojego męża. Kobieta miała zadać mu uderzenia w głowę, po czym położyć się spać. Kiedy po kilku godzinach wstała, jej małżonek nie dawał już oznak życia. Wtedy wezwała pogotowie ratunkowe. Lekarz stwierdził zgon i o całej sytuacji powiadomił policjantów.
Śmierć bliskiej osoby w każdym wywołuje emocje, na które nie da się przygotować. Żałoba jest bardzo indywidualną kwestią i każdy przeżywa ją inaczej.
Kremacja w Polsce jeszcze kilka lat temu należała do rzadkości. Dziś, chociaż wciąż ustępuje liczbie tradycyjnych pochówków, jest coraz częściej wybierana. Czym różni się ceremonia pogrzebowa z urną od tradycyjnej?
Śmierć zawsze przychodzi za wcześnie. Rozstanie z bliską osobą jest bolesne i pozostawia pustkę. Trudno jest pogodzić się ze śmiercią kogoś, kogo kochamy. Jak odnaleźć utracony spokój? Nie dla każdego czas jest najlepszym lekarstwem. Często niezbędne jest wsparcie specjalisty, który pomoże przejść przez etapy żałoby, by ponownie móc cieszyć się życiem.
Długowieczność zależy przede wszystkim od genów, stylu życia i pewnie... łutu szczęścia. Jest też parę takich czynników, które - ku zaskoczeniu wielu - mogą wpływać na zwiększenie szans na dłuższe życie. Zobacz, o czym mowa.
Nie doczekał sędziwego wieku, ale był już po sześćdziesiątce, gdy napisał „O starości" i doskonale wiedział, co niepokoi tych, którzy zbliżają się do jesieni życia - Cyceron ma do powiedzenia kilka ważnych rzeczy na ten temat.
Planując pogrzeb bliskiej osoby chcemy mieć pewność, że wybierany pomnik spełniał swoją funkcję przez długie lata. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając nagrobek? Jaki wybrać materiał, jaki wzór? Oraz jakie są niezbędne formalności.
Ponad połowa Polaków deklaruje wiarę w Boga, kolejne niemal trzydzieści procent mówi, że od czasu do czasu nie są pewni swojej wiary. Zdecydowanie niewierzący to zaledwie 3 procent społeczeństwa. Jednak gdzy idzie o przekonania dotyczące życia po śmierci, statystyki wyglądają nieco inaczej.
Zwykle po śmierci właściciela konta osobistego jego rachunek zostaje „uśpiony” do momentu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. W odnajdywaniu kont po zmarłych ma teraz pomóc centralna informacja o rachunkach, która powstanie na mocy nowelizacji Prawa bankowego.
Po stracie najbliższych często nie zastanawiamy się nad sprawami dotyczącymi polisy ubezpieczeniowej. W trudnych chwilach wsparcie finansowe może być jednak ważną pomocą. Takie świadczenie może otrzymać osoba, która jest uposażona w umowie polisy ubezpieczeniowej zmarłego. Jakie kroki trzeba podjąć, aby otrzymać takie świadczenie i jakie konsekwencje ma brak wskazania uposażonych w polisie, wyjaśnia Michał Piestrzyński - ekspert Expander Advisors.
Informacja o śmierci Robina Williamsa spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania filmami z jego udziałem - zarówno w legalnych, jak i pirackich źródłach.