Do swoich regularnych treningów dodaj jogę - to jeszcze poprawi zdrowie układu sercowo-naczyniowego i samopoczucie i jest bardziej efektywne niż ćwiczenia rozciągające. Praktykowanie jogi obniżyło skurczowe ciśnienie krwi i spoczynkowe tętno oraz zmniejszyło 10-letnie ryzyko sercowo-naczyniowe.
Osoby próbujące schudnąć, które nie są w stanie wykonywać ćwiczeń aerobowych, mogą podejmować treningi siłowe i uzyskać dobre rezultaty.
Rak piersi to najczęstsza postać choroby nowotworowej wśród kobiet. Rocznie diagnozuje się ponad dwa miliony przypadków tego raka na całym świecie.
W przypadku większości ludzi korzyści z ćwiczeń aerobowych znacznie przewyższają ryzyko, jednak bardzo wymagające ćwiczenia wytrzymałościowe - takie jak udział w maratonach i triathlonach u osób mniej wprawnych do takiego wysiłku - mogą zwiększać ryzyko nagłego zatrzymania krążenia, migotania przedsionków lub zawału.
Nadciśnienie tętnicze dotyka 1,13 miliarda ludzi na całym świecie, a w 2019 roku było przyczyną 10,8 miliona zgonów. Jest ono jednym z głównych czynników ryzyka śmierci w wymiarze globalnym. Okazuje się jednak, że ciśnienie krwi można kontrolować dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej.
Już pięć minut dziennie praktykowania „treningu siłowego dla mięśni oddechowych" obniża ciśnienie krwi i poprawia niektóre wskaźniki zdrowia naczyń, i to nawet silniej niż ćwiczenia aerobowe lub leki.
Kolejne badania potwierdzają, że aktywność fizyczna i ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić lub zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera (AD). U starszych osób trening aerobowy zwiększa objętość istoty szarej i białej, poprawia przepływ krwi, a także funkcję pamięci.
Ćwiczenia aerobowe mają istotne działanie przeciwdepresyjne u pacjentów z poważną formą depresji.
Kofeina (w ilości około 3 mg / kg, czyli odpowiednik mocnej kawy) dostarczana na pół godziny przed wysiłkiem aerobowym znacząco zwiększa tempo spalania tłuszczu, mówią uczeni z Uniwersytetu w Granadzie. Okazuje się też, że jeśli ćwiczenia wykonywane są po południu, działanie kofeiny jest skuteczniejsze niż rano.
Jeśli chcesz zachować jak najlepsze zdrowie układu krążenia i silne mięśnie w późniejszych latach, musisz zacząć ćwiczyć przed menopauzą, radzą lekarze.
Jeśli masz kłopoty ze snem po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego, pomóc mogą poranne spacery.
Warto ćwiczyć w każdym wieku, ale jeśli zaczyna się od młodych lat, można uzyskać z tego największe korzyści na seniorskie lata. Badania dowiodły, że kobiety, które przez całe swoje życie były aktywne fizycznie, doświadczają mniejszego osłabienia włókien mięśniowych.
Im bardziej dba się o sprawność fizyczną, tym skuteczniej można się bronić przed chorobami przewlekłymi i innymi problemami związanymi ze starzeniem się. Ćwiczenia aerobowe, czyli m. in. bieganie, mogą zmniejszyć sztywność tętnic, która jest wskaźnikiem zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Choroby serca pozostają główną przyczyną przedwczesnej śmierci na całym świecie. I pomimo tego, że na ich rozwój istotny wpływ mają czynniki genetyczne, równie silnie na ich powstrzymanie oddziałuje określony styl życia - aby zmniejszyć prawdopodobieństwo tych dolegliwości, niezbędna jest aktywność fizyczna.
Nie istnieje moment, w którym można skończyć treningi. Aktywność daje korzyści bez względu na wiek, a jej zaprzestanie szybko skutkuje osłabieniem możliwości poznawczych i fizycznych.