Wysoka temperatura w lecie sprzyja nasileniu się żylaków i obrzęków - dolegliwości związanych z przewlekłą niewydolnością żylną. Są one nie tylko problemem zdrowotnym, ale i estetycznym, gdyż w lecie nasze nogi są widoczne dla każdego. Dolegliwościom tym można skutecznie zapobiegać za pomocą kompresjoterapii, która polega na zastosowaniu właściwego, stopniowanego ucisku kończyn.
Łączy w sobie uzdrawiające właściwości czerwonego wina i zielonej herbaty. Choć wygląda niepozornie, jest skuteczna, wszechstronna i naturalnie zdrowa. Owoce aronii uważane są za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie. Przepełnione cennymi substancjami, witaminami, mikroelementami, błonnikiem i pektynami owoce nie bez powodu nazywane są źródłem zdrowia i młodości.
Zakrzepica żył głębokich to poważna choroba, która dotyka średnio jednej-dwóch osób na tysiąc. Chociaż ryzyko jej wystąpienia rośnie z wiekiem, to coraz częściej zmagają się z nią również ludzie młodzi. Nieleczona i zbyt późno wykryta może spowodować śmiertelnie niebezpieczną zatorowość płucną. Warto więc dowiedzieć się o niej czegoś więcej i poznać objawy, które powinny nas zaalarmować.
Cera naczynkowa wymaga szczególnej troski jesienią i zimą, kiedy skóra jest narażona na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych. Niskie temperatury na zewnątrz, a następnie wysokie wewnątrz pomieszczeń sprawiają, że elastyczność ścianek naczyń krwionośnych zostaje wystawiona na ciężką próbę. W jaki sposób radzić sobie z uporczywymi „pajączkami”?
Zdrowie, lepsze samopoczucie i powodzenie u kobiet – to główne powody, dla których mężczyźni coraz chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Radzimy, jak dzięki wsparciu lekarza i nowoczesnej technologii pozbyć się w małoinwazyjny sposób najbardziej dokuczliwych defektów: naczynek na twarzy, otyłości brzusznej i żylaków.
Nadchodzi lato i - mimo, że na razie pogoda nas nie rozpieszcza - nadchodzą naprawdę gorące miesiące. Długie jasne dni sprzyjają wieczornym spacerom, a pogodne weekendy nie mogą utrzymać nas w domu. Są jednak i tacy, którzy choć cieszą się z wiosny i nadchodzącego lata odczuwają, szczególnie podczas stania lub siedzenia dotkliwy ból nóg towarzyszący upałom.
Według światowych statystyk na żylaki choruje aż 48 proc. kobiet i 27 proc. mężczyzn. Siedzący tryb życia, brak ruchu i zła dieta spowodowały, że żylaki stały się poważnym kłopotem większości społeczeństwa. Dlatego też medycyna traktuje je nie tylko jako problem natury estetycznej, ale przede wszystkim jako chorobę.
Jak pokazują statystyki, coraz więcej Polek i Polaków choruje na niewydolność żył powierzchownych. Współczesna medycyna dysponuje jednak skutecznymi metodami leczenia żylaków. Również takimi, które nie wymagają hospitalizacji i umożliwiają szybki powrót do aktywności niemal od razu po zabiegu.
Osoby starsze borykają się z wieloma problemami, które są dla nich wstydliwe i tym samym sprawiają, że zaczynają się izolować od otoczenia. Jednym z nich są przykre i uciążliwe rany przewlekłe. Niewiele się o nich mówi, a tymczasem problem dotyczy co najmniej 530 tys. osób rocznie (dane Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz na podstawie danych porównywalnych z innych krajów Europy). Dlatego tak ważna jest wiedza nie tylko seniorów, ale także ich opiekunów, na temat leczenia ran i zmniejszenia dyskomfortu osób, które cierpią z ich powodu. O tym m.in. mówią eksperci i organizatorzy kampanii „Zdrowi Wiekowi".
Około 40 procent Polaków bez względu na wiek boryka się z żylakami. W tej grupie jest trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn. Objawy niewydolności żylnej są zwykle u wszystkich podobne i niestety dokuczliwe – uczucie ciężkich, zmęczonych nóg, które nękają skurcze, obrzęki, drętwienie i ból. To już nie jest problem natury estetycznej, to schorzenie, którego nie należy bagatelizować.
Żylaki to potoczne określenie przewlekłej niewydolności żylnej, częstej choroby układu krwionośnego. Rozwijają się, gdy ściany żył i zastawki żylne nie funkcjonują odpowiednio, co utrudnia powrót krwi do serca z nóg. Choroba powoduje upośledzenie drożności i zwiększenie wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach, co skutkuje gromadzeniem się krwi i powstawaniem wyprysków żylakowych.
Współczesna medycyna skupia się już nie tylko na ratowaniu życia, lecz wobec wielu schorzeń szuka rozwiązań, które nie tylko przerwą proces chorobotwórczy, ale i korzystnie wpłyną na jakość życia po zabiegu. Dotyczy to także takich schorzeń jak żylaki.
Szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych kobiet z przewlekłą niewydolnością żylną jest ok. 60%. Polki również coraz częściej borykają się z dolegliwościami ze strony żył. Na taki stan mają wpływ uwarunkowania genetyczne, związane z płcią, wykonywaną pracą, nadwagą oraz terapie hormonalne.
Okres jesieni sprzyja zabiegom chirurgii naczyniowej, zwłaszcza jeśli problem dotyczy żylaków kończyn dolnych.Gdy temperatura zewnętrzna obniża się, zabiegi z zakresu leczenia układu żylnego dają lepszy efekt z uwagi na zmniejszenie przepływu krwi w warstwie skóry i tkanki podskórnej. Znacznie łatwiej jest również zastosować sie pacjentom do zalecenia noszenia specjalistycznych wyrobów uciskowych, co jest często nieodłącznym elementem terapii.
Choć alkanna słynie przede wszystkim z właściwości barwiarskich, oddziałuje również prozdrowotnie.