Rozpoczyna się I Małopolski Plebiscyt „POZA STEREOTYPEM” - Senior Roku 2006, czyli głosowanie na najciekawszą postać starszego pokolenia minionego roku, mogącą stanowić wzór do naśladowania i przykład dla innych. Celem plebiscytu jest promowanie i nagradzanie aktywnych seniorów, którzy w różnych, społecznie cenionych formach działalności wyróżniają się na tle innych.
Jak podaje Dziennik Łódzki, wdowcy i starzy kawalerowie coraz chętniej pukają do bram klasztornych szukając za nimi ukojenia i wyrażając chęć spędzenia jesieni życia na sposób zakonny.
Badania, które przeprowadził Główny Urząd Statystyczny, Rządowa Rada Ludnościowa i Komitet Nauk Demograficznych pokazują, że w naszym kraju nie będzie przybywać dzieci, a długość życia się wydłuży. Ponadto badania pokazują, że wzrośnie liczba emigrantów - donosi "Metro".
Według sondażu CBOS w ciągu ostatnich 12 lat znacząco zwiększyła się liczba osób zadowolonych z życia. W 1994 roku do życiowej satysfakcji przyznawało się 53 proc. badanych, w grudniu 2006 deklarowało ją 69 proc.
Liczba pięćdziesięciolatków rośnie bardzo szybko. W 1996 roku co 8,4 sekundy jakiś Amerykanin kończył 50 lat. W 2001 roku miało to miejsce już co 6,8 sekundy. Ukończenie 50 lat może być traumatycznym przeżyciem. Aktor komediowy Bill Cosby powiedział kiedyś, że "pięćdziesiątka to dobra liczba dla stanów wchodzących w skład USA lub określająca limit prędkości, ale nie jestem przygotowany na to, żeby zaakceptować ją jako określającą mój wiek. 50 lat to wiek dobry dla mojego ojca." Cosby osiągnął wspomniany wiek w 1987 roku i wbrew jego kasandrycznym oczekiwaniom nie stało się nic złego, wręcz przeciwnie, pozostając aktywnym zawodowo, osiąga nadal wiele sukcesów.
W wieku 68 lat Lilian Carter, mama prezydenta Jimmy’ego Cartera, wstąpiła do Korpusu Pokoju i spędziła w Indiach dwa lata pracując jako pielęgniarka. H G. Wells ukończył dysertację pozwalającą na uzyskanie stopnia doktora mając lat 76. Grandma Moses zaczęła parać się malarstwem mając lat 70, dziesięć lat później zorganizowano wystawę zawierającą tylko jej prace. W 1994 roku stulatek Ichijirou Araya wspiął się na najwyższy szczyt Japonii, Fuji (3776 m n.p.m.). To tylko kilka przykładów na to, że seniorzy z różnych pokoleń mogą dokonać spektakularnych dzieł. Starszy wiek nie musi stanowić przeszkody w pogoni za marzeniami, wręcz przeciwnie, wielu sądzi, że to najlepszy czas na realizację zamierzeń.
Źródło wiecznej młodości musi jeszcze zostać odkryte, a naukowcy są nadal bardzo daleko od odkrycia pigułki na starość. Stulatkowie są jednak najszybciej rosnącą grupa demograficzną w krajach rozwiniętych. Naukowcy wierzą, ze sposobem na wydłużenie życia jest zmiana jego stylu . Co ciekawe - nie chodzi tu tylko o "zdrowe życie" - okazuje się bowiem że pomocne może być kilka piw, niewielkie poparzenie słoneczne i sauna mogą być pomocne.
W dzisiejszych czasach, kiedy medycyna czyni ogromne postępy w badanich i metodach leczenia różnorodnych schorzeń, ludzie żyją znacznie dłużej niż kiedykolwiek. Nie jest to jednak automatyczne i przede wszystkim od nas zależy, czy traktując w odpowiedni sposób nasze ciało, umysł i duszę uda nam się cofnąć czas.