Badania pokazują, że stawanie się mniej towarzyskim chroni starsze małpy przed zachorowaniem. Wiele zwierząt, w tym ludzie, doświadcza „społecznego starzenia się", czyli zmniejszania się liczby kontaktów społecznych wraz z wiekiem. Teraz sprawdzono, dlaczego tak się dzieje.
Plotki zwykle uważane są za społeczne tabu i negatywny aspekt wspólnotowego życia, ale okazuje się, że mają też pewne zalety. Plotka ułatwia nawiązywanie kontaktów społecznych i umożliwia poznawanie świata pośrednio, tj. poprzez doświadczenia innych ludzi.
Człowiek sukcesu kojarzy się z osobą „pozbieraną", zdecydowaną, panującą nad sobą, etc., okazuje się jednak, że ludzie po pięćdziesiątce, którzy ogólnie mają bardzo dobrze rodzinnie, społecznie, finansowo, częściej nadużywają alkoholu.
Osiągnięcie średniego czy dojrzałego wieku może wiązać się z różnymi kwestiami: nasilającymi się problemami zdrowotnymi, opuszczeniem domu przez dorosłe dzieci, zmianą stylu życia, etc., na pewno jednak łączy się z jednym - bagażem doświadczeń i nie zawsze załatwionych spraw. Pewnie wielu z nich nawet nie jest się świadomym, inne, nawet bardzo odległe, pamięta się, jakby miały miejsce wczoraj. Niedotrzymane obietnice, złamanie danego słowa, chowana uraza mogą popsuć humor. Jeśli masz okazję wyjaśnić nieprzyjemną sytuację, zrób to. Dlaczego warto? Po prostu poczujesz się lepiej.
Jeśli monogamia wydaje się niemożliwa do "stosowania" przez całe życie, jest ku temu dobry powód, twierdzą autorzy nowej ksiązki. Po prostu nie stanowi ona naszego normalnego stylu życia. Rozwiązła przeszłość naszego gatunku czyni wierność nienaturalną sytuacją.
Choć wydaje się, że ze współczesnej kultury najwięcej czerpią ludzie młodzi, osoby starsze mają przewagę, jeśli chodzi o związki. Osobiste relacje ulegają zwykle poprawie wraz z wiekiem, wynika z nowych badań przeprowadzonych przez uczonych z Purdue University.