Doświadczenie śmierci bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych w życiu. Choć proces „powrotu do zdrowia" został przeanalizowany i opisany przez ekspertów, dla tego, kto znalazł się w takiej sytuacji, bez znaczenia wydaje się teoretyczna wiedza. Realnie odczuwany ból i żal zdają się wypełniać rzeczywistość. Przebieg żałoby jest bardzo zindywidualizowany, ale czasem warto poszukać profesjonalnej pomocy.
Śmierć króla muzyki pop przyczyniła się do serii samobójstw, które popełnili pogrążeni w smutku fani jego talentu.
Jack Nicholson oddał hołd zmarłej niedawno kelnerce z Hollywood. Carmen Rocha, zatrudniona przez lata w meksykańskiej restauracji El Cholo, była ulubienicą słynnego aktora.
Na dość nietypowy pomysł wpadły władze brytyjskiej miejscowości Tameside, chcą, aby ciepło z krematorium ogrzało kaplicę, w której będą przebywać żałobnicy w trakcie pogrzebu - informije The Daily Telegraph.
W całych Stanach Zjednoczonych flagi zostały spuszczone do połowy masztów dla uczczenia zmarłego we wtorek byłego prezydenta Geralda Forda. W Waszyngtonie rozpoczęły się uroczystości.
W życiu każdego człowieka są chwile załamania i smutku, często podwodem takiego nastroju jest utrata kogoś bliskiego. Cierpieć można po odejściu członka rodziny, bliskich przyjaciół, a nawet ukochanego zwierzaka.
W Polsce jest niewiele badań związanych z tematem śmierci, osierocenia i żałoby. Brakuje szczegółowych danych, związanych z otoczeniem chorego terminalnie i umierającego pacjenta. Do tej pory w Polsce nie zajmowano się specyficznie tym tematem, teraz podejmuje go Fundacja Hospicyjna.
W październiku rozpoczyna się III edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Hospicjum to też Życie” zorganizowana przez Fundację Hospicyjną. W tym roku głównym tematem będzie pomoc osobom w żałobie.