Małżeństwo stanowi „ochronę" przed samotnością, ale też może mieć profilaktyczny wpływ na różne choroby, np. choroby neurodegradacyjne.
Utrata kogoś bliskiego, w tym zwierzęcia, z którym się zżyło, może prowadzić nie tylko do silnej traumy i problemów psychicznych, ale i wiązać się z chorobami ciała – zespół takotsubo, czyli kardiomiopatia stresowa, czy też „zespół złamanego serca" diagnozuje się, gdy ostra niewydolność serca wydarza się z powodu jakichś trudnych doświadczeń.
Media społecznościowe (Facebook, Twitter, etc.) stały się częścią naszego życia do tego stopnia, że omawiamy w nich nawet najbardziej osobiste sprawy. Okazuje się, że dyskutujemy w nich m. in. o śmierci i okazujemy swoją żałobę.
Zespół złamanego serca, czyli zespół akinetycznego koniuszka czy też kardiomiopatia stresowa to poważna choroba, która jest efektem stresu.
Nasze domowe zwierzęta stają wręcz cześcią rodziny i bardzo się do nich przywiązujemy - tak bardzo, że ich śmierć możemy przeżywać równie silnie jak śmierć bliskiej osoby.
Śmierć bliskiej osoby w każdym wywołuje emocje, na które nie da się przygotować. Żałoba jest bardzo indywidualną kwestią i każdy przeżywa ją inaczej.
Śmierć zawsze przychodzi za wcześnie. Rozstanie z bliską osobą jest bolesne i pozostawia pustkę. Trudno jest pogodzić się ze śmiercią kogoś, kogo kochamy. Jak odnaleźć utracony spokój? Nie dla każdego czas jest najlepszym lekarstwem. Często niezbędne jest wsparcie specjalisty, który pomoże przejść przez etapy żałoby, by ponownie móc cieszyć się życiem.
Mówi się, ze utrata bliskiej osoby, to cios w serce. Okazuje się, że nie chodzi tylko o metaforyczne stwierdzenie. Śmierć kogoś, z kim byliśmy związani, rzeczywiście osłabia pracę serca zwiększając ryzyko utraty życia samego żałobnika.
Do zaskakujących wniosków doszli badacze z Mayo Clinic w Scottsdale w Arizonie: wdowieństwo może być związane z opóźnieniem rozwoju demencji.
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci wieloletniej użytkowniczki i moderatorki Klub Senior Cafe, która odeszła po długiej i ciężkiej chorobie.
Nowe badania wykazały związek między nagłą śmierci bliskiej osoby i rozwojem takich zaburzeń, jak: mania, pourazowy zespół stresu, depresja.
Jeśli chodzi o zdolność do współodczuwania, w najwyższym stopniu cechują się nią starsze kobiety, ci którzy stracili kogoś bliskiego oraz osoby o naturalnie silnej umiejętności odczuwania stanów psychicznych innych. Natomiast wyższa empatia jest związana z większymi szansami na osiągniecie długowieczności.
Liam Neeson zrezygnował z picia alkoholu, którego nadużywał po tragicznej śmierci żony.
W każdej kulturze pogrzeb jest obwarowany rozmaitymi rytuałami, których zwykle przestrzega się z wielką pieczołowitością. Pogrzebowa obrzędowość sięga zazwyczaj bardzo zamierzchłych czasów i postrzegana jest jako nienaruszalne sacrum. Wśród ogromnego bogactwa światowych tradycji i praw funeralnych są i takie, które wprawiają nas w osłupienie lub stan grozy. Poniżej pięć zwyczajów tego rodzaju.
Sylvester Stallone stara się uśmierzyć ból po stracie syna, malując. Aktor wciąż tkwi w szoku po śmierci syna Sage'a, który zmarł na atak serca w lipcu, mając jedynie 36 lat. Ukojenie gwiazdor kina akcji znalazł w malarstwie.