Nowy doustny lek stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C zostanie w przyspieszonym trybie oceniony przez agencje rejestrujące leki w USA i w Europie. Boceprevir jest lekiem doustnym, z nowej grupy związków nie stosowanych dotąd w leczeniu WZW typu C, ale z powodzeniem stosowanych w leczeniu osób zakażonych wirusem HIV.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C atakuje po cichu i rozwija się podstępnie. Badania potwierdzają: 1,9% Polaków może być zakażonych wirusem HCV. Nadal jednak ponad 700 000 Polaków nie wie, że może być zakażonych, gdyż bezobjawowy przebieg choroby stwarza złudzenie, że nic złego się nie dzieje.
Jutro, 9 marca, rozpoczyna się XX edycja ogólnopolskiej akcji "Żółty Tydzień". Akcja ta to doskonała okazja do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom żółtaczki - wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Celem akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z tą chorobą.
Od 20 do 26 września obchodzony jest w Polsce Tydzień Czystości Rąk, jego celem jest edukacja w zakresie właściwej higieny rąk i dłoni.
Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) jest dzisiaj niekwestionowanym i bodaj najważniejszym problemem zdrowia publicznego. Na takie stanowisko składa się szereg przy-czyn, wśród których te najbardziej istotne to: liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce i na świecie, liczba rozpoznanych przewlekłych zapaleń wątroby spowodowanych infekcją HCV, wzrost zachorowań na raka wątrobowokomórkowego będącego skutkiem nieleczonej choroby HCV oraz liczba chorych zakwalifikowanych do leczenia przeszczepowego z powodu zejściowej choroby wątroby.
Przestrzeganie podstawowych zasad higieny to najlepszy sposób ochrony przed chorobami zakaźnymi – donoszą naukowcy.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest tym bardziej niebezpieczne, że zazwyczaj latami przebiega bezobjawowo. Tymczasem zagrożenie chorobą rośnie. W ubiegłym roku do szpitali w naszym regionie trafiło aż 4,7 tys. chorych na WZW C, gdy jeszcze rok wcześniej było ich 3 tys. - alarmuje Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba, która może prowadzić do śmierci. Wirus, który ją wywołuje (HBV), może wywołać powikłania prowadzące do marskości lub pierwotnego raka wątroby. Nie ma lekarstwa, które zwalczałoby wirusa powodującego WZW B, ale szczepienie może zapobiec infekcji.
W dniach 19- 30 marca odbędzie się XVII akcja „Żółty tydzień”. Jej celem jest popularyzowanie szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Lekarze w całej Polsce będą informowali o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą wspomniane choroby, edukacja i profilaktyka stanowią główne cele opisywanej akcji.
Od kilku dni w całym kraju trwa Żółty Tydzień - akcja przygotowana przez Stowarzyszenie Życie po przeszczepie. Jej celem jest przypomnienie osobom, które szczepiły się na wiosnę przeciwko żółtaczce typu A oraz B, o przyjęciu jesiennej dawki. Stowarzyszenie przypomina, że jednorazowe przyjęcie szczepionki nie zapewnia odporności – tylko pełen cykl szczepień jest gwarancją zdrowia.