Choć w Polsce 200 tys. osób wymaga leczenia zakażenia wirusem HCV, to w okresie dostępności terapii zdiagnozowano tylko 40 tys. chorych. Pozostali zakażeni nie wiedzą, że żyją z wirusem, który może wywołać marskość lub raka wątroby, dlatego Fundacja Gwiazda Nadziei i lekarze specjaliści apelują o wykonywanie testów. 28 lipca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień WZW.
Pacjenci żyjący z HCV znów mogą obawiać się o swoje leczenie. Obecność na liście leków refundowanych najnowocześniejszych terapii, stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, może nie potrwać długo. Wszystko przez Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 czerwca 2017 r., które zakłada wprowadzenie przetargu centralnego na jeden wybrany lek dla chorych na WZW C.
W Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego aż 80% jest nieświadoma zakażenia – pokazały wyniki badania przeprowadzonego w ramach projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Świadomość problemu HCV jest u nas niewystarczająca, co wynika z badań przeprowadzonych w 2016r. na zlecenie NIZP-PZH. Skrót HCV rozpoznało tylko 51% badanych, aczkolwiek 72% słyszało o wzw C. Wiele osób myli HCV z HBV i HPV, w profilaktyce których dostępne są szczepienia.
W czerwcu rusza kampania społeczna służąca podniesieniu poziomu wiedzy społeczeństwa o wciąż istotnym problemie zakażeń HCV („żółtaczki C”) i wynikającej z tego potrzeby wykształcenia postawy czynnej, polegającej na podejmowaniu działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV.
Hepatitis C Virus, czyli wirus zapalenia wątroby typu C, jest co roku przyczyną śmierci ok. 350 tys. osób na świecie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), globalna liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby spowodowane HCV sięga 185 mln. Jedynym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa przenoszonego przez zakażoną krew jest prewencja oraz jak najszybsze zdiagnozowanie chorego; nie istnieje bowiem szczepionka przeciw HCV.
Ten typ wirusowego zapalenia wątroby został poznany dopiero w 1988 r. Wcześniej był określany jako zapalenie wątroby typu „nie-A, nie-B”. Dziś na świecie zakażonych wirusem HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest ok. 185 mln osób, tj. ponad pięć razy więcej niż żyjących z HIV/AIDS. Jak wygląda sytuacja w Polsce?
Dostępność nowych kuracji pozwala bardzo realnie myśleć o przejęciu kontroli nad problemem zakażeń HCV. Jest to niewątpliwie zadanie trudne, ale chyba całkiem realne – mówi dr. hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C – HCV – to jeden z najpodstępniejszych zabójców. Aż 80 proc. przypadków zakażeń HCV charakteryzuje się brakiem specyficznych objawów, zatem zainfekowana osoba nie zdaje sobie sprawy z rozwijającej się choroby. U 55-85 proc. zakażonych rozwija się przewlekła postać zapalenia, która u 15-30 proc. chorych prowadzi do marskości wątroby w ciągu dwudziestu lat. Innym powikłaniem WZW typu C może być rak wątroby.
28 lipca 2015 obchodzi się 5 Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. W 2015 organizatorzy postanowili skupić się na profilaktyce WZW typu B i C zgodnie z hasłem: Zapobiegaj WZW – Działaj od razu. WZW typu B i C w skali światowej odpowiadają za około 96 proc. wszystkich zgonów związanych z wirusowym zapalaniem wątroby.
Wakacje to czas relaksu, a często także spontanicznie podejmowanych działań. Podczas urlopu chcemy się zrelaksować, nie analizować wszystkiego, tylko dobrze się bawić. Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku. Drobnoustroje nie mają wakacji – atakują z taką samą skutecznością. Dlatego zanim pozwolimy sobie na tatuaż, zabieg kosmetyczny czy fryzjerski – sprawdźmy, czy w danym miejscu używa się jednorazowych lub wysterylizowanych narzędzi, aby nie doszło do zakażenia wirusem HCV i przywiezienia z urlopu niechcianej pamiątki…
Już po raz 29. każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, będzie miał okazję skorzystać z akcji Żółty Tydzień. Akcja ma na celu edukację na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i typu B oraz popularyzację szczepień ochronnych. W tej edycji organizatorzy zwracają uwagę na rolę profilaktyki WZW typu B, dzięki której można zapobiegać poważnym następstwom zakażenia wirusem HBV, jakim jest zakażenie przewlekłe, marskość lub pierwotny rak wątroby. Tegoroczny Żółty Tydzień potrwa od 6. do 17. października.
Alizaryna od wieków jest stosowana jako środek koloryzujący. Kiedyś otrzymywano ją z korzeni marzanny barwierskiej, dziś jest wytwarzana syntetycznie. Jej lecznicze zastosowanie obejmuje m. in. rozpuszczanie kamieni przy kamicy moczowej i uzyskanie efektu moczopędnego.
Od dawna wiadomo, że problemy z uzębieniem mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że również choroby na które cierpimy mają swoje konsekwencje w stanie zębów. Cukrzyca, problemy żołądkowe, niedobór witaminy D czy nawet zwykłe przeziębienie mogą mieć zły wpływ na zęby. Jak uniknąć wad zgryzu, próchnicy czy zniszczonego szkliwa i cieszyć się pięknym, pełnym uśmiechem?
Mimo że trzy czwarte Polaków uważa, że wie, jaką funkcję w organizmie pełni wątroba, w rzeczywistości rzetelną wiedzą na temat roli wątroby może się pochwalić połowa z nich. Jednocześnie jedynie co czwarty ankietowany aktywnie dba o wątrobę, a co trzeci wie, jakie badania należy zrobić, żeby wykryć nieprawidłowości w pracy wątroby.
W dniach od 14 do 25 października odbędzie się kolejna edycja Żółtego Tygodnia – ogólnopolskiej akcji, której celem jest edukacja w zakresie zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako skutecznej profilaktyce tych chorób. To już dwudziesta siódma odsłona tej znanej prozdrowotnej inicjatywy.