Odkryto, że ekspozycja skóry na światło ultrafioletowe (UV) może nasilić objawy kliniczne chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń.
Optymalny poziom witaminy D jest różny w różnych populacjach. Problem niedoboru tej witaminy D ciągle jest dość powszechny, stąd warto zwrócić uwagę na czynniki, które wpływają na jej syntezę.
Ilość światła słonecznego ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dobitnie pokazuje to m. in. przykład Finlandii.
Choć witamina D jest wytwarzana w naszym organizmie dzięki światłu słonecznemu, wielu ludzi ma jej niedobory.
Oto kolejny powód, poza wytwarzaniem witaminy D, aby wygrzewać się w słońcu. Jak się okazuje, komórki tłuszczowe znajdujące się tuż pod skórą kurczą się pod wpływem niebieskiego światła emitowanego przez słońce.
Według badaczy z Uniwersytetu Nowojorskiego, do częstszego występowania czerniaka przyczyniły się zjawiska kulturowe i historyczne, w tym zmiany w modzie i projektowaniu odzieży.
Choć ekspozycja na promienie słoneczne jest niezbędna, by organizm wyprodukował tak potrzebną nam witaminę D, warto ostrożnie podchodzić do kwestii opalania się, bo to samo światło ma też niszczycielskie „moce". Jeśli zaś chcesz mieć ciemniejszą barwę skóry, z pomocą może przyjść nie tylko Słońce, ale i odpowiednie warzywa oraz owoce.
Eksperci sądzą, że zwiększona ekspozycja na promienie słoneczne - w szczególności UVA - może działać jako „interwencja" w zakresie zdrowia publicznego, jeśli okaże się, że w istocie powoduje zmniejszenie wskaźników śmiertelności z powoduCovid-19.
Życie na terenach położonych na wyższych szerokościach geograficznych, czyli tam, gdzie zwykle światła słonecznego jest mniej, oznacza wyższą częstotliwość występowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (obsessive compulsive disorder, OCD).
Terapia hormonalna stosowana w okresie menopauzy wiąże się z mniejszą liczbą zmarszczek i mniejszą sztywnością skóry u kobiet po menopauzie, mówią uczeni z Yale School of Medicine.
W badaniach na myszach odkryto, że pewne białka w komórkach tłuszczowych mogą wykrywać światło słoneczne. Okazało się również, że niedostatek naturalnego światła może oddziaływać na zachowanie komórek tłuszczowych i zwiększać ryzyko zespołu metabolicznego.
Słoneczne ostatnie dni wakacji mogą nie tylko poprawić humor i zwiększyć poziom witaminy D w organizmie. Okazuje się że światło Słońca ma pewien wpływ na wagę.
Pełne słońca dni to nie tylko zagrożenie dla skóry, ale i oczu. Silne słoneczne światło niszczy wzrok. Pomocne są okulary przeciwsłoneczne i dieta pełna antyoksydantów.
Ludzie, którzy spędzają więcej czasu na zewnątrz i ci, którzy odznaczają się wyższym poziomem witaminy D, mogą liczyć na niższe ryzyko stwardnienia rozsianego (sclerosis multiplex, SM).
Niski poziom witaminy D może być przyczyną zaburzeń erekcji.