Geny pomagają dożyć setki, ale za długowieczność odpowiadają także inne czynniki, w tym środowisko, w którym się mieszka.
25 procent różnic w długości życia ludzi zależy od genetyki, reszta jest uwarunkowana czynnikami środowiskowymi i stylem życia. Jednak nie wszystkie geny przyczyniające się do długowieczności są znane.
Smog – aktualnie na ustach wszystkich. Wszędzie słychać o jego szkodliwości, ale także o tym, że zjawisko rośnie w siłę. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 roku, w naszym kraju znajduje się aż 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Mało tego, biorąc pod uwagę normy zanieczyszczeń powietrza we wszystkich polskich miastach, to aż 72% z nich je przekracza. Co robić w sytuacji, gdy szkodliwy pył wisi nad naszą głową i zatruwa organizm?
„Smog…szkodzi tylko dzieciom i kobietom w ciąży; …występuje tylko wtedy, kiedy jest zła pogoda; …jest tylko w zimie.” To tylko niektóre z mitów na temat tego zjawiska – tak wynika z ogólnopolskiego badania „Smog - prawdy i mity wśród Polaków” przeprowadzonego na zlecenie eurobanku przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.
Nie ma złudzeń. Przez rok nie zlikwidowaliśmy wieloletnich zaniedbań. W lutym europejski Trybunał Sprawiedliwości ukarał Polskę za notoryczne przekraczanie poziomu smogu. Nieco wcześniej okazało się, że to u nas norma, bo 33 nasze miasta trafiły na niechlubną listę europejskich rekordzistów - trucicieli. A zbliża się jesień, będzie coraz chłodniej, zatem mieszkańcy miasta znów skazani są na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. I nie mają gdzie uciec.
Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie. W konsekwencji Polska za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie może otrzymać nawet 4 mld zł kary.
Google postanowiło przypomnieć użytkownikom o przypadającym dziś Dniu Ziemi. Na stronie głównej wyszukiwarki można znaleźć animację poświęconą temu świętu.
W wielu polskich gminach narasta problem dzikich wysypisk śmieci, które są dużym zagrożeniem dla środowiska - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Problemem jest także utrzymanie czystości w innych obszarach - brakuje koszy na śmieci, nie ma publicznych toalet. Ponad połowa placów zabaw dla dzieci i prawie wszystkie piaskownice są narażone na zanieczyszczanie powodowane przez zwierzęta.
Palenie warto rzucić nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale także ze względu na wpływ jaki przemysł tytoniowy wywiera na środowisko. Co roku 600 milionów drzew jest ścinanych po to, aby zapewnić paliwo potrzebne do suszenia liści tytoniu. Na jedno drzewo przypada około 300 papierosów, a zatem palacz wypalający paczkę papierosów dziennie może przyjąć, że co 15 dni za sprawą jego nałogu powalane jest jedno drzewo. W samej tylko Brazyli zużywa się 60 milionów drzew rocznie na potrzeby produkcji wyrobów tytoniowych.
Ruszyła nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Środowiska. Jej celem jest zwrócenie uwagi Polaków na to, że zmieniając swoje codzienne przyzwyczajenia nie tylko będą bardziej proekologiczni, ale też zmniejszą swoje wydatki na energię elektryczną czy wodę. Hasłem przewodnim akcji jest Zakręć Kran.
Katastrofy naturalne i antropogeniczne zdarzają się coraz częściej. Jest to związanie ze zmianami klimatycznymi, a także z działalnością człowieka, która nie jest obojętna dla środowiska naturalnego. Nie ma to znaczenia, w którym miejscu żyjemy: czy jest to wieś, małe miasto czy aglomeracja. Nieszczęście może zdarzyć się wszędzie, a naszym obywatelskim obowiązkiem jest zareagować, pomóc sobie i innym w obliczu zagrożenia.
Mamy dostęp do coraz większej ilości informacji na temat naszego środowiska i coraz więcej możliwości, aby o nie dbać. Wystarczy mała zmiana nawyków, inne niż dotychczas zakupy i świadomość, że my też mamy wpływ na otoczenie.
Tylko 35% Polaków zawsze sortuje śmieci przed ich wyrzuceniem – wynika z raportu „Moda na ekologię” firmy doradczej On Board PR przygotowanego na podstawie badań PBS DGA. Aż 86% z nich jest jednak przekonanych, że edukacja w tym zakresie mogłaby dużo zmienić.
Rozwód okazuje się być destrukcyjny nie tylko dla rodzin i przyjaciół par, które postanowiły się rozstać, ale także dla... środowiska naturalnego. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan w tygodniku „Proceedings of the National Academy of Sciences” opublikowali artykuł, z którego wynika, że rozwody mają wpływ na wzrost zanieczyszczenia na świecie.
Pokój (61 proc.), a zaraz za nim szacunek dla przyrody i środowiska naturalnego (50 proc.) są wartościami, które Europejczycy chcą zachować i wzmacniać w społeczeństwie - wynika z badania Special Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Pokój – wartość oceniana jako najważniejsza ze wszystkich – jest szczególnie istotna dla osób najstarszych.