Na tarczycę zazwyczaj nie zwracamy uwagi do momentu, w którym pojawiają się zaburzenia w jej funkcjonowaniu. Bardzo często pierwszym sygnałem, niekiedy lekceważonym i niekojarzonym z tarczycą, jest problem z wagą oraz cerą i włosami. Tarczyca produkuje trzy hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę. Najczęściej spotyka się dwie formy zaburzeń w pracy tarczycy. Niedoczynność tarczycy powoduje niedobór hormonów, zaś nadczynność ich nadmiar.
Wczesne łysienie u mężczyzn może oznaczać wyższe ryzyko chorób serca. Mężczyźni przedwcześnie siwiejący i z łysieniem androgenicznym powinni być dodatkowo monitorowani w zakresie choroby niedokrwiennej serca.
Wyciągi ziołowe, które mają działanie lecznicze dla całego organizmu, stosować można również w utrzymaniu włosów w dobrym stanie. W skład kuracji przeciw wypadaniu włosów wchodzą ekstrakty ze skrzypu polnego, rozmarynu lekarskiego, brzozy i pokrzywy.
Zupełnie zdrowa osoba codziennie traci od 50 do 100 włosów, ale większość z nich odrasta. Cykl życia włosa trwa około trzech do sześciu lat. Z różnych powodów jednak proces ten może być zaburzony. Nie tylko mężczyźni, ale i kobiety dostrzegają, że wraz z czasem ich włosy stają się przerzedzone. W każdym razie odpowiednia dieta pomaga powstrzymać łysienie i cieszyć się zdrową gęstą czupryną.
Chociaż utrata włosów wydaje się problemem typowo męskim, to zmaga się z nim także wiele kobiet. Lekarze wymieniają dziś nawet 21 najczęstszych przyczyn łysienia u kobiet, wliczając w to m.in. choroby tarczycy, nadmiar witaminy A, ciążę, a nawet depresję.
Nowe odkrycie daje kolejne nadzieje na wydłużenie ludzkiego życia, badacze z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore uważają, że wystarczy pozbyć się starzejących się komórek, by osiągnąć długowieczność.
Istnieje szereg czynników związanych z utratą włosów – od poważnych chorób po źle dobrany szampon. Jednym z powodów gorszej kondycji naszej czupryny może być również stres. Dlaczego tak się dzieje i co możemy z tym zrobić?
Można dobrze dbać o włosy, używac najlepszych szamponów i odżywek, a także stsować zdrowa dietę, a i tak moga zacząć wypadać. Wszystkiemu winne są geny.
Jesteśmy jednym z najbardziej łysiejących narodów świata. Polska to globalnie jedno z 10 państw o największej liczbie łysych, natomiast pierwsze miejsce piastują Czesi – wynika z badań. Co sprawia, że Polacy tracą włosy częściej niż Holendrzy czy Skandynawowie?
Przerzedzające się włosy oraz łysina to najczęstsze źródło kompleksów u mężczyzn w Polsce. Aż 42 proc. panów deklaruje, że łysienie pociąga za sobą nie tylko utratę włosów, ale także utratę pewności siebie - wynika z sondy przeprowadzonej wśród mężczyzn przez jedną z katowickich klinik, która specjalizuje się w transplantacji włosów.
Uwarunkowanego genetycznie łysienia nie da się powstrzymać, niemniej dieta ma wpływ na intensywność łysienia i jeśli źle się odżywiamy, nasza gęsta czupryna łatwo rzednie. Nadmiar wolnych rodników (stres oksydacyjny) i niedobór witamin oraz składników mineralnych może wyjaśniać osłabienie włosów. Oto, co jeść, by wzmocnić włosy.
Zdrowe, lśniące włosy to prawdziwa ozdoba, niestety natura nie dla wszystkich jest taka samo łaskawa. Niekiedy, aby cieszyć się piękna gęstą czupryną trzeba zadać sobie sporo trudu. Na stan włosów wpływa wiele czynników, wśród tych na które mamy wpływ najważniejsza jest dieta oraz pielęgnacja.
Mężczyźni niechętnie chodzą do lekarza. Raporty GUS z ostatnich kilkunastu lat potwierdzają, że w tym czasie u lekarza było ok. 75 proc. kobiet, a tylko 55-64 proc. mężczyzn. Jest jednak wyjątek - panowie pojawiają się coraz częściej w gabinetach medycyny estetycznej. Jakie zabiegi wykonują?
Jeśli myślisz, że łysienie to domena naszpikowanych testosteronem facetów, to jesteś w błędzie. Dolegliwość ta dotyczy ok. 20 proc. dorosłych kobiet. Jak uniknąć utraty naszego kobiecego atutu oraz na powrót odzyskać burzę loków?
Łysienie może dotknąć nie tylko mężczyzn, ale też i kobiety. Po wypróbowaniu wielu spososbów na odbudowę bujnej czupryny, przychodzi pora na podjęcie poważniejszej decyzji: o przeszczepie włosów. Jak wygląda taki zabieg i czy wiąże się z dużym ryzykiem? I czy gwarantuje odbudowę włosów? Przedstawiamy pięć ważnych informacji o przeszczepianiu włosów.