Oleje lniany i wiesiołkowy charakteryzują się wysoką zawartością dobroczynnych kwasów tłuszczowych – Omega 3 i 6 – które m.in. wpływają na prawidłowe funkcjonowanie i poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci. Stosowane codziennie w formie kosmetyków i kapsułek lub przyjmowane wraz z pożywieniem wykazują wpływ na poprawę nawilżenia skóry, a także mogą zwiększać jej elastyczność oraz wzmacniać włosy i paznokcie.
Na polskim rynku pojawiła się linia leczniczych kosmetyków do pielęgnacji włosów z problemami - Subrina Recept. Składa się ona z trzech specjalistycznych linii produktów odpowiadających zasadniczym problemom włosów i skóry głowy – łupieżowi, nadmiernemu wypadaniu włosów (szczególnie towarzyszącemu łysieniu androgenowemu) oraz przetłuszczaniu się włosów. W skład linii wchodzą szampony, lotiony do kuracji bez spłukiwania i ampułki.
Białe, drobne płatki osypujące się na ubranie to jeden z najbardziej znanych objawów łupieżu. Choć nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, charakteryzuje się dużą uciążliwością: wygląda nieestetycznie, często towarzyszy mu swędzenie skóry głowy oraz pogorszenie stanu włosów a w skrajnych przypadkach łysienie.
Ostatnimi czasy coraz więcej osób uskarża się na wrażliwość skóry głowy, a problem ten stał się częstą przyczyną wizyt w gabinetach dermatologicznych. Przyczyny są wciąż nie do końca poznane, z kolei wrażliwość jest bardzo indywidualną odpowiedzią skóry na agresywność działania wielu kosmetyków.
Problem łupieżu wzmaga się jesienią, kiedy następuje obniżenie temperatury, skóra głowy broni się wydzielając większą ilość sebum, a ten prowadzi do powstania uporczywego i nawracającego łupieżu. Jak się bronić i raz na zawsze pozbyć przyczyny problemu?
Dobrze dobrana dieta zawierająca dużo kwasów tłuszczowych omega-3, odpowiedni preparat witaminowy z cynkiem, biotyną, selenem i witaminami z grupy B oraz kosmetyki pielęgnacyjne, to sprawdzony sposób na wzmocnienie słabych włosów i nadanie im blasku.
12 maja w Warszawie wystartowała ogólnopolska akcja „Dni zdrowych włosów". W 17 miastach Polski, podczas 100 spotkań eksperci i dermo konsultanci będą wykonywać profesjonalne badania skóry głowy i włosów. Akcja potrwa do 1 sierpnia.
Gdy za oknem mróz, wiatr, padający śnieg lub deszcz, czapki są niezbędne. Jakkolwiek jednak pomagają ochronić się przed przeziębieniem, niekorzystnie wpływają na wygląd naszych włosów. Nakrycia głowy sprawiają, że włosy nadmiernie się elektryzują i szybko przetłuszczają. Przydatny może się wówczas okazać ekstrakt z imbiru.
Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym antyseptykiem, wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, antywirusowe. Stosowany jest przy różnorodnych dolegliwościach: zapaleniu dziąseł, opryszczce, przeziębieniu, poparzeniach, zakażeniach, etc.
Natura obdarzyła człowieka wieloma gatunkami roślin, które posiadają właściwości lecznicze. Przez wiele lat leki naturalne były główną, a często nawet jedyną bronią w ręku lekarza. Jednak w obecnych czasach naturalne preparaty lecznicze są przez nas często lekceważone. Coraz częściej sięgamy po popularne środki przeciwbólowe i lecznicze, chociaż w wielu przypadkach naturalne substancje i metody stosowane przez naszych przodków z pewnością przyniosłyby nam ukojenie. Warto jednak zadać sobie odrobinę trudu i poszukać naturalnych olejków oraz różnego rodzaju naturalnych produktów, które mają właściwości terapeutyczne i lecznicze.