Kiedy ludzie starsi upadają w mieszkaniu, liczy się każda sekunda - zwłaszcza gdy są sami. Eksperci opracowują systemy, które ułatwią wykrywanie wypadku i przekażą informację odpowiednim służbom.
Ciepłe, miłe w dotyku, pięknie wygląda, znakomicie komponuje się z innymi materiałami, dobrze się starzeje i nigdy nie wychodzi z mody –te cechy drewna sprawiają, że coraz częściej stosujemy je także do wykańczania łazienek. Jakiego użyć, w jakich miejscach położyć i czym zabezpieczyć, żeby przetrwało lata?
O tym, jak ważnym elementem w aranżacji łazienki jest funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, wiedzą w szczególności seniorzy i osoby zmagające się z ograniczoną sprawnością ruchową. W tym przypadku komfort utożsamiany jest przede wszystkim z bezpieczeństwem, samodzielnością i brakiem barier. Radzimy, jak zaaranżować łazienkę uwzględniającą potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych.
Podczas codziennej toalety nie zastanawiamy się nad tym, że łazienka, w której dbamy o higienę naszego ciała może być jednocześnie obszarem, w którym łatwo o infekcję skórną. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?
Łazienka przystosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych powinna gwarantować im swobodne poruszanie się oraz możliwość samodzielnego korzystania z pomieszczenia. Na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. Radzimy, jakie urządzić łazienkę bez barier.
Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, jak wiele pułapek kryje się w przeciętnym mieszkaniu. Zagrożenie dotyczy zwłaszcza osób starszych, które niepokojąco często ulegają wypadkom właśnie w domowym zaciszu. Szczególnie złą sławą jest owiana łazienka. To tam nie trudno o mokrą podłogę, stanowiącą częstą przyczynę groźnych upadków czy mało praktyczne wyposażenie, niedostosowane do potrzeb seniora. Wbrew pozorom, posiadanie łazienki, która zapewni zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowania, nie należy do rzeczy niemożliwych.
Podpowiadamy jak urządzić w pełni funkcjonalną łazienkę dla osób niepełnosprawnych, mając do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni.
Dla osób niepełnosprawnych i niedołężnych proste czynności bywają nie lada zadaniem. Niektóre przedsięwzięcia wydają się wręcz niebotyczne, zwłaszcza, że w naszym kraju liczne instytucje wciąż nie są przystosowane dla osób mających problemy z poruszaniem się. Podobnie dzieje w naszych domach, z czasem osobom sędziwym coraz trudniej jest poruszać się po własnym mieszkaniu. Tymczasem, nawet niewielkie zmiany mogą stanowić ważny element praktyczny i decydować o bezpieczeństwie – poniżej przestawiamy rozwiązania ułatwiające poruszanie się po łazience.
„Eklektyzm klasyczny” to próba nazwania stylu, który wielu z nas najwyraźniej wysoko sobie ceni często nie zdając sobie z tego sprawy, a jeszcze częściej, nazywając to po prostu „tym, co mi się podoba”.
Dla wielu osób łazienka to zaciszne miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Zanurzenie ciała w głębokiej wannie wypełnionej gorącą wodą z odrobiną piany jest wspaniałym sposobem na udane zakończenie dnia.Łazienka to pomieszczenie, w którym domownicy dbają o codzienną higienę, jednak często nie są świadomi tego, że jest to także miejsce, w którym wilgoć i ciepło tworzą idealne warunki do rozwoju alergizujących pleśni, roztoczy oraz karaluchów. Zachowanie czystości w łazience oraz systematyczne eliminowanie drobnoustrojów są niezwykle istotne, szczególnie dla osób, które cierpią na alergię.
Pobyt w sanatorium może nam przynieść wiele korzyści, jednak ilość koniecznych do załatwienia formalności może odebrać chęć do wyjazdu nawet całkiem zdrowemu człowiekowi, a co dopiero mówić o tych, którym coś dolega. Czy z tak banalnego powodu jak nadmierna biurokracja mamy rezygnować z przyjemności i nie korzystać z dobrodziejstw leczniczych zabiegów? Niekoniecznie, pewnym wyjściem z sytuacji może być zorganizowanie sobie sanatorium na przykład we własnej łazience.
Z wiekiem – niestety – stajemy się coraz mniej sprawni. Czasem bywa też tak, że z różnych przyczyn – losowych czy wynikających z sytuacji rodzinnej - musimy przystosować nasze mieszkanie do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej. Szczególną uwagę powinniśmy w takim przypadku poświęcić łazience – komfort użytkowania tego pomieszczenia na pewno wpłynie pozytywnie na jakość życia osoby starszej lub chorej.
Moda na reorganizację domów opanowała amerykańskich seniorów. Będąc na emeryturze, właściciele zarówno niewielkich, jak i bardziej przestronnych mieszkań, co raz częściej decydują się na remonty, które dostosowują lokum do ich wymagań jako osób starszych. Seniorzy stają się liczną grupą konsumencką mającą sprecyzowane wizje wygodnego i funkcjonalnego mieszkania. Mogą je urzeczywistnić, gdyż dzieci opuściły już dom rodzinny, mieszkańcom zostaje więc do dyspozycji więcej przestrzeni i możliwości modyfikacji pomieszczeń.