Śląscy policjanci zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie kilkudziesięciu zarzutów korupcyjnych 62-letniemu lekarzowi. Jak wynika z ustaleń, nieuczciwy lekarz przyjmował łapówki za wypisanie „lewych” zwolnień lekarskich. Zatrzymany mężczyzna przyznał się do popełnionych przestępstw i dobrowolnie poddał karze.
77 zarzutów usłyszał 56-letni lekarz, mieszkaniec Włodawy, który pobierał pieniądze za wydanie karty zgonu. Jak ustalili policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępstw korupcyjnych KWP w Lublinie, 56-latek wzywany był na miejsce do zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym, takich jak samobójstwo czy nieszczęśliwy wypadek. Po stwierdzeniu zgonu domagał się od rodziny zmarłego opłaty za wydanie dokumentu. Lekarz wypisywał potwierdzenie przyjęcia opłaty na przypadkowych kartkach, np. na odwrocie ulotek i potwierdzał to pieczątką.Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Chełmie.
Tyscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wykryli proceder przyjmowania łapówek, w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich. Śledczy przedstawili nieuczciwej lekarce prawie 1000 zarzutów korupcyjnych. Liczący ponad 300 stron akt oskarżenia trafił już do sądu. Za przestępstwa te grozi zatrzymanej do 10 lat więzienia.
Śląscy policjanci zwalczający korupcję zakończyli śledztwo dotyczące wręczania łapówek za wypisywanie zwolnień lekarskich. Akt oskarżenia objął osiem osób: pięciu lekarzy, dwóch górników i pośrednika. W sumie sprawcom przedstawiono 529 zarzutów popełnienia przestępstw, za które grozi kara do 10 lat więzienia. Część oskarżonych dobrowolnie poddała się karze.
Elementem działania Najwyższej Izby Kontroli jest między innymi badanie obszarów zagrożonych korupcją. Wyniki ubiegłorocznych audytów kierują uwagę na relatywnie wysoki poziom zagrożenia korupcją w czterech obszarach: działalności samorządu, publicznej służby zdrowia, zamówień publicznych i przekształceń gruntów rolniczych.
9 grudnia czyli w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Korupcji CBA uruchomiło portal edukacyjny poświęcony antykorupcji. Jego celem jest propagowanie wśród internautów przesłań dotyczących szeroko rozumianej problematyki korupcji i antykorupcji.
Ruszyła akcja „Nie biorę, chcę normalnie zarabiać", której celem jest promowanie właściwych zachowań wśród lekarzy i przywrócenie pacjentom zaufanie do nich.
O tym, że wręczenie odpowiednio „nafaszerowanej” koperty urzędnikowi państwowemu jest przestępstwem wiemy wszyscy. Równie dobrze wiemy, że taka koperta znakomicie ułatwia załatwienie sprawy, sprawia, że nawet niemożliwe staje się możliwe. Nic więc dziwnego, że mając taką świadomość zdarza nam się ulegać pokusie i wręczać łapówki.