Raz na jakiś czas zdarzają się filmy, po których widzowi trudno wydobyć z siebie głos. Raz na jakiś czas zdarzają się filmy godne miana arcydzieła.
Polacy lubią Włochów, Hiszpanów, Anglików, a także swych sąsiadów z południa, czyli Czechów i Słowaków – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nie przepadamy za Romami i Palestyńczykami. W ciągu roku zaczęliśmy też gorzej oceniać Rosjan.
Getta warszawskiego nie ma. Możemy wprawdzie dostrzec okruchy jego murów czy fragmenty bruku ulicznego, ale w swej istocie ta część miasta, warszawska dzielnica zamknięta, jest przed nami zakryta: ziemią, asfaltem, fundamentami nowych domów i niepamięcią. Jedynym obszarem, gdzie można jeszcze odnaleźć mieszkańców getta wraz z ich domami i ulicami, z ich życiem, cierpieniem i śmiercią, jest miejsce w naszej pamięci.
Do narodów najbardziej lubianych przez Polaków należą Czesi, Słowacy, Anglicy, Włosi i Hiszpanie. Najmniej lubiani są Romowie i Rumuni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. W ciągu ostatniego roku nastawienie Polaków do niemal wszystkich narodów się pogorszyło, a najbardziej niekorzystne zmiany zaszły w postrzeganiu Francuzów.
19 kwietnia mija 69 lat od wybuchu powstania w warszawski getcie. Niewielka liczba słabo uzbrojonych żydowskich bojowników stawiła wówczas zbrojny opór niemieckim żołnierzom przeprowadzającym akcję likwidacji getta. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się przed Kopcem Anielewicza przy ulicy Miłej.
„Biała Maria" - nowa książka wybitnej polskiej pisarki i reportażystki Hanny Krall trafiła do księgarń 4 maja. Publikacja ukazuje się nakładem Świata Książki.
27 stycznia, po raz szósty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 1 listopada 2005 roku. Dzień ten jest też kolejną rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Jutro we Wrocławiu, w Domu Edyty Stein zostanie otwarta niezwykła wystawa „Wrocławianie, o których chcemy pamiętać”, poświęconą mieszkańcom Wrocławia, którzy w czasie wojny ratowali Żydów.
Odtwórca głównej roli w słynnym musicalu "Skrzypek na dachu", Topol, przygotowuje się do udziału w nowym filmie w języku jidysz - "The Golem".
Od 31 sierpnia będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Za murem. Jak powstawało warszawskie getto". Jest ona próbą przypomnienia tragicznych losów warszawskich Żydów i symbolicznym hołdem pamięci ich cierpień.
Ruchome obrazy przedwojennej Polski - Po-lin po hebrajsku - pozbawione są kolorów. Ożywiają je barwni i tak już dziś egzotyczni bohaterowie.
Rozpoczęła się kampania społeczno - edukacyjna „Życie za życie”. Jej celem jest ukazanie postaw konkretnych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.
Senator Barack Obama, kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta USA, złożył projekt rezolucji o uczczeniu działalności zmarłej 12-go maja 2008 roku Ireny Sendler.
Sprawa masakry Żydów w Jedwabnem została nagłośniona po opublikowaniu przez Jana Tomasza Grossa książki „Sąsiedzi”. Kwestia tego pogromu jest szeroko komentowana przez historyków, publicystów, polityków. Teraz głos w sprawie chcą zabrać artyści – Daniel Olbrychski planuje nakręcenie filmu o wydarzeniach w Jedwabnem, z podobnym zamiarem nosi się również Władysław Pasikowski.
Irena Sendlerowa, działaczka społeczna uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, zmarła dziś w Warszawie. Miała 98 lat.