W Kalifornii w wieku 83 lat zmarł wczoraj William Wharton, amerykański pisarz, autor bestsellerowych powieści "Ptasiek", "Werniks" czy "Spóźnieni kochankowie". Jego twórczość nie znalazła uznania wśród krytyków literackich, zdobył za to rzesze czytelników na całym świecie. Największą popularnością cieszył się w Polsce.
Randy Pausch, wykładowca Uniwersytetu w Virginii, który, chorując na raka trzustki, prowadził wykłady i uczył swych studentów o wartości życia i śmierci, zmarł. Jego niezwykłe wykłady, pełne radości i optymizmu pomimo śmiertelnej choroby, zyskały ogromną popularność w sieci. Miał 48 lat.
Kobiety, które piją kawę, rzadziej umierają z powodu chorób serca w porównaniu do pań nie lubiących raczyć się kawą, informują naukowcy z Uniwersytetu w Madrycie (Universidad Autonoma de Madrid).
Codziennie na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ponad 76 Polaków. Fundacja Arka, we współpracy z fundacją Nasza Ziemia, prowadzi nową edycję kampanii "Kochasz dzieci, nie pal śmieci".
Dwie starsze panie zostały oskarżone i uznane winnymi morderstw na bezdomnych i przywłaszczenia sobie pieniędzy z polis ubezpieczeniowych ofiar. Staruszki ukradły 2,8 milionów dolarów.
„Trudno zrozumieć istotę ludzkiego życia. Niektórzy powiedzieliby, że można ją zmierzyć tymi, których pozostawiamy za sobą. Niektórzy wierzą, że może być mierzona wiarą. Niektórzy, że miłością. A jeszcze inni mówią, że życie w ogóle nie ma żadnego znaczenia. Ja... Ja wierzę, że naszą miarą są ludzie, którzy mierzą nami swoją wartość, ” mówi na początku Carter Chambers (Morgan Freeman). Brzmi poważnie i w istocie film traktuje o nietrywialnych sprawach - sensie życia, śmierci i postawach wobec kwestii eschatologicznych. Tym razem jednak opowieść ma zabawną formę, na ekranie szaleją Morgan Freeman i Jack Nicholson.
Opieka nad osoba nieuleczalnie chorą jest jednym z najcięższych doświadczeń, z jakimi stykamy się w dorosłym życiu – tym cięższym, że zazwyczaj owym chorym jest osoba nam najbliższa: ojciec, matka, dziadkowie, czasem współmałżonek. Trwająca nawet kilka czy kilkanaście lat choroba wycieńcza nie tylko samego chorego, ale i jego opiekunów: skutkuje chorobami kręgosłupa, problemami z narażonymi na zbyt duże obciążenia stawami, czasem także dolegliwościami psychicznymi – aż do wystąpienia głębokiej depresji włącznie.
Parlament Luksemburga stosunkiem głosów 30 do 26 przyjął w pierwszym czytaniu ustawę legalizującą eutanazję. Jeśli ustawa zostanie ostatecznie przyjęta, Luksemburg stanie się kolejnym – po Holandii, Belgii i Szwajcarii krajem europejskim umożliwiającym chorym „śmierć na życzenie”.
„A więc ciekawi Cię kiedy umrzesz? Stoisz właśnie przed narzędziem, które wyjawi Ci najbardziej poszukiwaną informacje przez niemal każdego człowieka - datę jego śmierci”. Taki komunikat pojawia się na stronie zawierającej „zegar śmierci”. Portal oferuje sprawdzenie, kiedy dobiegnie kres naszej ziemskiej egzystencji...
O szkodliwości palenia niestety wciąż trzeba przypominać i taką funkcję pełnią różnorodne kampanie, nowym przedsięwzięciem tego rodzaju jest kampania „Rzucam palenie - zapytam lekarza”.
Na dość nietypowy pomysł wpadły władze brytyjskiej miejscowości Tameside, chcą, aby ciepło z krematorium ogrzało kaplicę, w której będą przebywać żałobnicy w trakcie pogrzebu - informije The Daily Telegraph.
67-letnia Austriaczka przez dziesięć miesięcy przetrzymywała w domu zmumifikowane zwłoki swojego 85-letniego partnera. Mieszkanka małej miejscowości Sankt-Andrae-am-Zicksee pobierała emeryturę za nieżyjącego towarzysza życia.
W Niemczech istnieje już telewizja dotycząca małżeństwa, seksu, czy urodzin. Nadszedł czas na pokazanie śmierci i mody pogrzebowej, wkrótce – za pośrednictwem telewizji o nazwie Etos TV - niemieccy widzowie będą mogli obejrzeć programy dotyczące cmentarzy, trendów pogrzebowych oraz ocenić najnowsze modele trumien.
Od ponad 20 lat Warszawskie Hospicjum Społeczne (WHS) stara się nieść pomoc medyczną i duchową chorym w terminalnym stanie choroby nowotworowej. Co roku kilkudziesięciu mieszkańców Warszawy trafia pod opiekę wolontariuszy tego najstarszego hospicjum w Warszawie.
Coraz więcej Polaków chce przeznaczyć swoje ciało po śmierci do celów naukowych. To nie tylko niezastąpiona pomoc dla studentów medycyny i lekarzy, ale również świadectwo, że coraz więcej ludzi uważa ciało za akcydens - informuje Metro.