2014-06-06 10:18 autor: angela23
8 844 odsłon
Kategoria: Społeczeństwo: pozostałe
Proszę o informację, czy katolik, który zawarł związek małżeński cywilny i kościelny w kościele ewangelickim w 1987 r. , rozwiódł się po 7 latach i bez unieważnienia związku małżeńskiego zawarł drugi ślub ale tym razem w kościele katolickim czy małżeństwo jest zawarte zgodnie z prawem?
2014-06-06 15:15 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
na początku warto ukazać tło problemu: przy związku katolika z Osobą, która należy do Kościoła, wspólnoty bez pełnej komunii z KK pojawia się zakaz zawarcia takiego związku, co oznacza: iż związek zawarty wbrew niemu jest ważny, ale niegodziwy (chodzi zatem o płaszczyznę moralną nie prawną). W opisanym przypadku mamy do czynienia z tzw. małżeństwem mieszanym. Po drugie, katolik, gdy zawiera taki związek po uzyskaniu zezwolenia, zobowiązny jest do zachowania formy kanonicznej, od której można po raz kolejny uzyskać dyspensę. Bez niej związek jest nieważnie zawarty.
Wracając do pytania: w opisanej przez Panią sytuacji Proboszcz winien skonsultować się z ordynariuszem miejscowym celem stwierdzenia nieważności małżeństwa, bądź stwierdza go sam wzmiankowany ordynariusz. Ordynariusz może też zadecydować o przeprowadzeniu zwyczajnego procesu małżeńskiego celem procesowego stwierdzenia nieważności związku. Będziemy mieli wówczas do czynienia z procesem opartym o dokument, czyli dokumentalnym.
Być może w Pani przypadku zaszła więc pierwsza forma nie zaś forma procesowa. Sytuacji nie znam. Najważniejszym powinno być poinformowanie w trakcie protokołu o wcześniejszym związku, aby odpowiednie osoby mogły podjąć kroki prawne.
Pozdrawiam!
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA