Porady - pytania i odpowiedzi

2015-01-10 15:11 autor: GuzAnd

7 726 odsłon

Współwłasność mieszkania , czy to ważne dla emerytów ?

Pracując jeszcze za granicą, wysłałem żonie pieniądze i stosowne upoważnienia do kupna mieszkania które miało być zapisane na nas dwoje. Ale żona kupiła to mieszkanie tylko na siebie. Czy może to mieć jakieś konsekwencje w przyszłości , czy powinienem jednak cos z tym zrobić  i co ? Obecnie jesteśmy na emeryturze w kraju .

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-13 00:00 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli pozostajecie Państwo w ustroju wspólności majątkowej to mieszkanie wbrew zapisów umowy jest wspólne. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego do majątku wspólnego należą wszystkie rzeczy kupione w czasie trwania wspólności majątkowej przez oboje z małżonków lub tylko jednego z nich.
    To, że żona kupiła mieszkanie tylko na siebie ma znaczenie.  Choćby z tego powodu, że tylko ona jest wpisana do księgi wieczystej jako właściciel. Jeżeli żona sprzeda mieszkanie to nabywcę chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych i mimo, że umowa sprzedaży będzie nieważna (bo wspólne mieszkanie można sprzedać tylko wspólnie) to nabywca stanie się właścicielem mieszkania.
    Żeby uregulować tą sprawę powinien Pan złożyć pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2012-07-04 14:41 przez Barbara Turon

    Jak wykazać faktyczną własność majątku?

    Jestem mężatką od 4 lat w chwili obecnej chcę wnieść pozew o rozwód. Razem z mężem dwa lata temu kupiliśmy samochód marki opel vektra. Aby nie ponosić wysokich kosztów opłat samochód zarejestrowaliśmy na ojca małżonka, a współwłaścicielem został mąż. Samochód służył mi do jazdy do pracy. W chwili ob...

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2012-04-03 11:51 przez ja.zbigniew

    Współwłasność mieszkania po rozwodzie

    Jedynym składnikiem majątkowym rozwiedzionych rodziców jest własnosciowe mieszkanie. Nie było podziału majątku. Czy decyzje w zakresie sprzedaży,wydzierżawienia lub przepisana dzieciom tego mieszkania/lub jego częsci/ rodzice mogą podejmować oddzielnie czy też decyzja musi być wspólna.

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2012-07-12 14:14 przez kometa2

    Kto ma płacić za mieszkanie?

    Mój były mąż wyprowadził się do innej kobiety z naszego wspólnego mieszkania. Kto ma opłacać czynsz? Jeśli ja, to dlaczego mam płacić za cudzą własność (nie moją połowę)? uprzejmie prozę o odpowiedź eksperta KLS

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2014-12-11 20:29 przez Eska1954

    odwołanie

    Witam i bardzo prosze o radę.
    Rodzice posiadali dom z ogrodem,ojciec zmarł w 1990r,w domu został najmłodszy brat z matką.Było nas czworo rodzeństwa.Brat się ożenił i jasne dla nas było,a bratowa bardzo naciskała na przepisanie na nich domu.W 2003r znieśliśmy(trójka rodzeństwa i matka) współwłasność ...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-11-05 16:31 przez ladoux

    Co zrobić gdy wuj nie chce nas spłacić?

    Witam!Moja babcia zostawiła po sobie mieszkanie. Został wykonany podział majątku itp. Wója złożył do sądu wniosek o ,,całość'' majątku twierdząc że go stać na spłatę (teraz twierdzi że go nie stać) . Wszystko zostało mu przyznane z tym że musi nas spłacić. Sąd podał termin spłaty. Ten termin już min...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania