Porady - pytania i odpowiedzi

2011-12-02 17:41 autor: Robaczek

8 070 odsłon

Czy mogę uzyskać stwierdzenie , że małżeństwo zostało nieważnie zawarte?

Witam serdecznie,proszę o pomoc. Jestem ponad 2 lata po ślubie, było to małżeństwo zawarte z bojaźni, pod presją, "dla dobra dziecka".  Z  obecną żoną nie łaczyły nas bliższe stosunki, w czasach szkolnych byliśmy parą, potem nasze drogi się rozeszły. Na jednym spotkaniu po latach doszło do jednorazowego incydentu na tle seksualnym. W konsekwencji mamy dziecko, przez okres ciąży nie spotykaliśmy się, nie interesowałem się przebiegiem ciąży, stanem dziecka czy nią samą. Przez 4 lata ukrywałem, że mam dziecko przed rodziną i znajomymi. Obawiałem się, że moja religijna matka zmusi mnie do zawarcia małżeństwa, dla wspomnianego wcześniej dobra dziecka. Przez ten czas czasem odwiedzałem dziecko u niej w miejscowości, lecz były to sporadyczne wizyty. Gdy obecna żona dowiedziała się, że wybudowałem i urządziłem dom obwieściła na portalu społecznościowym o naszym dziecku. Na reakcję mojej matki nie trzeba było długo czekać, od tego dnia, gdy się dowiedziała do dnia ślubu mineło zaledwie 3 miesiące. Ponieważ pracuje na jej podwórku stale nalegała na ślub i pod presją, że stracę jedyne źródło utrzymania zgodziłem się. To fikcja nie małżeństwo, nie sypialiśmy razem, zrobiłem to tylko dwa razy, aby stworzyć pozory. Żona doskonale udaje przed moją rodziną idealną, kochającą żonę, a w domu jest zupełnie inaczej, zawsze panowała zimna i chłodna atmosfera, czas spędzaliśmy oddzielnie, liczyły się dla niej tylko pieniądze. Teraz mam dziecko z inną kobietą. Żona wie o nas 1,5 roku, jednak nie chce wyprowadzić się z mojego domu, dopóki nie kupię jej mieszkania.  Chcę stworzyć rodzinę  z kobietą, którą kocham w imię nauki Chrystusa, brać udział w sakramentach świętych, czy mogę starać się o stwierdzenie, że moje małżeństwo zostało nieważnie zawarte? Co zrobić jeżeli żona będzie kłamała,że nasze małżeństwo było dopełniane?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-12-02 19:13 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    jeżeli nie chciał Pan zawierać tego związku, proces można przeprowadzić z tytułu wykluczenia zgody małżeńskiej po Pana stronie (ważnym będzie przyznanie się Pana, potwierdzenie tego przez świadków, jak i Pozwaną).

    Pisze Pan również o przymusie oraz bojaźni. Na zasadzie alternatywy można również wprowadzić i tę przyczynę także po Pana stronie (zwykle przeważa jednak symulacja nad przymusem i bojaźnią).  Powinien Pan przy tym wykazać, iż jedynym wyjściem było zawarcie małżeństwa, jak i ukazać co by Panu groziło, gdyby związek ten nie został zawarty (Pan wspomina o utracie źródła utrzymania, pojawia się pytanie: czy jednak nie byłby Pan w stanie podjąc pracy w innym miejscu), powinien Pan również ukazać obraz Pana w tym przypadku Matki, jako Osoby spełniającej zawsze swoją wolę.

    Co do kwestii dopełnienia związku. Chodzi o podjęcie pożycia samego z siebie otwartego na przekaz nowego życia, to że do pożycia doszło dwa razy, nie odgrywa tu roli.

    A zatem jak najbardziej może Pan podjąć kroki mające na celu stwierdzenie nieważności zawartego przez siebie związku.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 2 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-12-11 22:54 autor odpowiedzi: Kanonista

    Przedstawione przez Pana okoliczności, potwierdzają istnienie podstaw nieważności małżeństwa.Niewątpliwie istotne będą Pana zeznania ale i również zeznania "autora" przymusu czyli Pana Mamy. Ponadto "bada" się podczas procesu czy zachodzi związek pomiędzy wyrażoną zgodą małżenską, a wpływem na nią osób "trzecich".  Prócz tytułów symulacji zgody małżeńskiej oraz bojaźni szacunkowej warto zastanowić się nad tytułem niezdolności do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich.

    mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Bryła

    Oceń odpowiedź 4 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania