Porady - pytania i odpowiedzi

2011-10-16 17:03 autor: fiolka

7 726 odsłon

Ślub konkordatowy w USA a brak bierzmowania...

Witam,

A więc ślub konkordatowy odbył się w Usa, z Polką, mimo braku sakramentu bierzmowania ze strony mojego narzeczonego. Do rozwodu równiez doszło w Usa. Narzeczony wrócił do Polski i chcemy się pobrać. Czy w Polsce jest on uznawany jako kawaler czy rozwiedziony? Jak postępować, od czego zacząć by wszystko było zgodne i jak najbardziej ważne? Czy małżeństwo konkordatowe bez bierzmowania w USA jest ważne? Jak tamte prawo ma się do naszego w PL? BArdzo proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-10-16 19:35 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    Bez wgzlędu, gdzie katolik zawarł swój kościelny związek, to jest on uznawany na całym świecie przez Kościół -  zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego.

    Sakrament bierzmowania nie jest wymagany do ważności małżeństwa, a jedynie zalecany.

    Gdy Narzeczony P. chciałby starać się o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa, radzę kontakt z kompetentnym Sądem Kościelnym. Jest nim zwykle: Sąd właściwy z racji miejsca zamieszkania przyszłej strony pozwanej (a zatem Żony P. Narzeczonego), bądź miejsca zawarcia związku. To są dwie najczęściej spotykane możliwości.  Podczas wstępnej rozmowy w Sądzie, a zatem po zbadaniu historii danego związku pod kątem tytułów jego nieważności, może zostać zaproponowana przyczyna (ew. przyczyny), na podstawie kórych prowadzi się kościelny proces małżeński.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-10-19 13:25 autor odpowiedzi: fiolka

    A jeśli miejsce zamieszkania oraz zawarcia związku to terytorium Usa, to nie ma możliwości złożenia sprawy na terenie Pl? Ma znaczenie tutaj podwójne obywatelstwo przyszłej strony pozwanej?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-10-19 14:34 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam ponownie,

    obywatelstwo nie odgrywa roli, ale istnieją też inne możliwości, związane są one jednak z konkretnymi wymogami: sprawę może prowadzić również Sąd, na terenie kompetencji którego znajduje się większość środków dowodowych (po uzyskaniu zgody wikariusza sądowego stałego zam. strony pozwanej, po jej wysłuchaniu), bądź ten, na terenie którego zam. przyszła strona powodowa, chodzi o jej stale msc. zam., pod warunkiem zam. przez obie strony terytorium tej samej Konferencji Episkopatu jak i po wyrażeniu zgody wik. sądowego, który w tym celu wysłucha str. pozwanej.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania