2011-10-16 17:03 autor: fiolka
7 726 odsłon
Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe
Witam,
A więc ślub konkordatowy odbył się w Usa, z Polką, mimo braku sakramentu bierzmowania ze strony mojego narzeczonego. Do rozwodu równiez doszło w Usa. Narzeczony wrócił do Polski i chcemy się pobrać. Czy w Polsce jest on uznawany jako kawaler czy rozwiedziony? Jak postępować, od czego zacząć by wszystko było zgodne i jak najbardziej ważne? Czy małżeństwo konkordatowe bez bierzmowania w USA jest ważne? Jak tamte prawo ma się do naszego w PL? BArdzo proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam
2011-10-16 19:35 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
Bez wgzlędu, gdzie katolik zawarł swój kościelny związek, to jest on uznawany na całym świecie przez Kościół - zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego.
Sakrament bierzmowania nie jest wymagany do ważności małżeństwa, a jedynie zalecany.
Gdy Narzeczony P. chciałby starać się o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa, radzę kontakt z kompetentnym Sądem Kościelnym. Jest nim zwykle: Sąd właściwy z racji miejsca zamieszkania przyszłej strony pozwanej (a zatem Żony P. Narzeczonego), bądź miejsca zawarcia związku. To są dwie najczęściej spotykane możliwości. Podczas wstępnej rozmowy w Sądzie, a zatem po zbadaniu historii danego związku pod kątem tytułów jego nieważności, może zostać zaproponowana przyczyna (ew. przyczyny), na podstawie kórych prowadzi się kościelny proces małżeński.
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
2011-10-19 13:25 autor odpowiedzi: fiolka
2011-10-19 14:34 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam ponownie,
obywatelstwo nie odgrywa roli, ale istnieją też inne możliwości, związane są one jednak z konkretnymi wymogami: sprawę może prowadzić również Sąd, na terenie kompetencji którego znajduje się większość środków dowodowych (po uzyskaniu zgody wikariusza sądowego stałego zam. strony pozwanej, po jej wysłuchaniu), bądź ten, na terenie którego zam. przyszła strona powodowa, chodzi o jej stale msc. zam., pod warunkiem zam. przez obie strony terytorium tej samej Konferencji Episkopatu jak i po wyrażeniu zgody wik. sądowego, który w tym celu wysłucha str. pozwanej.
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
Dodano 2011-08-02 07:31 przez fiolka
Witam. Narzeczony wrócił z USA i chcielibyśmy unieważnić jego ślub kościelny z Polką, ślub i rozwód (2006r.) był w usa. Chciałabym dowiedzieć sie jak przebiega cała procedura postępowania w Pl oraz od czego powinniśmy zacząć. Jak długo to trwa oraz jakich kosztów mniej więcej trzeba sie spodziewać?
Dodano 2011-11-01 20:29 przez justa78
W 1997 wzięłam ślub kościelny nie konkordatowy, w 2007 wzięliśmy ślub cywilny. W 2011 rozwiedliśmy się.Czy moje małżeństwo kościelne jest ważne? Słyszałam,że ksiądz nie mógł nam dać ślubu kościelnego bez cywilnego, a jednak nam dał.
Dodano 2012-10-25 09:27 przez nata111
Jestem po rozwodzie cywilnym, ponieważ była żona zdradzała mnie podczas trwania naszego małżęństwa. Mieliśmy dwójkę dzieci kiedy zaszła w ciążę z innym mężczyzną.
Po kilku latach poznałem kobietę, z którą wiążę całą moją przyszłość .Mamy razem dziecko i jesteśmy szczęśliwi.Jedyną rzeczą , której pra...
Dodano 2012-10-24 23:07 przez Monika.T
Witam. Przed ślubem wraz z mężem przystąpiliśmy do spowiedzi, jednak do ślubu przystapiliśmy w grzechu i przyjęlismy Komunię Świetą. Bylismy wtedy młodzi i nie zdawalismy sobie sprawy z wagi tego czynu. Czy jest to przesłanka do unieważnienia małżenstwa lub z tegi powodu małżeństwo koscielne może by...
Dodano 2012-09-07 14:10 przez GoniaEM
Witam serdecznie. Chciałabym dowiedzieć się czy gdy postanowię złożyć wniosek o rozwód mając 2 letnie dziecko i ślub tylko cywilny,gdyż małżonek kościelnego nie chce będę mogła w przyszłości do zawarcia ślubu kościelnego z nowym partnerem? I czy moje dziecko po rozwodzie będzie mogło przystąpić do k...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA