Porady - pytania i odpowiedzi

2011-08-02 07:31 autor: fiolka

10 115 odsłon

Unieważnienie małżeństwa zawartego w USA

Witam. Narzeczony wrócił z USA i chcielibyśmy unieważnić jego ślub kościelny z Polką, ślub i rozwód (2006r.) był w usa. Chciałabym dowiedzieć sie jak przebiega cała procedura postępowania w Pl oraz od czego powinniśmy zacząć. Jak długo to trwa oraz jakich kosztów mniej więcej trzeba sie spodziewać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-08-02 14:01 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    P. Narzeczony pozew może złożyć (to najczęściej występujące dwie możliwości) w Trybunale Kościelnym właściwym dla miejsca zawarcia związku (USA), względnie zamieszkania przyszłej Strony Pozwanej.

    B. często już w Sądzie Kościelnym można uzyskać pomoc prawną pod kątem uzyskania odp. na pytanie odnośnie do zasadności procesu, czyli tytułu (-ów), na podstawie kórych można go prowadzić. Nie wspominam też o tym, iż niektóre z Nich dysponują wzorami skarg, swoimi wymogami odnośnie załączników do pozwu itp.

    Co do kosztów, to w PL oscylują one wokół kwoty 1000 zł (tysiąca zł.), ale o to radziłabym zapytywać już w samym Sądzie, gdyż każdy ma swoje ustalone stawki procesowe. Może dojść też, do wymienionej przeze mnie kwoty, dodatkowa opłata za biegłego, o czym poniżej. Nie wspominam też o kosztach Trybunału II Instancji (z reguły są one już niższe).

    Z kolei, gdy chodzi o przebieg procesu, to w wielkim skrócie: po zawiązaniu sporu, następuje przesłuchanie stron; świadków; ew. sporządzenie opinii przez biegłego (zależy to od przyczyny, na podstawie której przebiega proces); publikacja akt; wyrokowanie. Dodam, iż, to też zależy od praktyki sądowej, bywa i tak, iż już podczas odczytu można zapoznać się z uwagami obrońcy węzła małż., albo też po.

    Aby zawrzeć związek małżeński muszą być dwa wyroki pozytywne. Czasami, znowu zależy to od przyczyny procesowej, może (ważny termin) pojawić się zakaz zawarcia związku, można prosić po odpowiedniej procedurze o jego zdjęcie.

    Reasumując, proponuję na początek kontakt z odpowiednim Sądem, aby potem już podjąć właściwe kroki.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania