Porady - pytania i odpowiedzi

2011-07-01 09:37 autor: szpadlo

11 537 odsłon

Nieważność małżeństwa w cerkwi grekokatolickiej

Chciałbym zawrzeć związek małżeński z kobietą wyznania greko katolickiego. Sam jestem wyznania rzym. - kat. i jestem stanu wolnego. Jednak moja narzeczona zawarła już związek małżeński w cerkwi grekokatolickiej i ma stwierdzenie nieważności sądu Metropolitalnego Grekokatolickiego we Lwowie. Nieważność stwierdzono na podstawie kan. 818, p. 2 i 821 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich z zastrzeżeniem, że tylko Biskup Patriarchalny może wydać pozwolenie na powtórne zawarcie małżeństwa obu stronom. W związku z tym trzeba zwrócić się do Sądu Biskupiego o zdjęcie klauzuli, ale czy nasz Sąd Rzymskokatolicki ma taką władzę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-07-01 10:51 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    dwa przepisy są tu istotne: kan. 1 KKKW: kanony tego Kodeksu odnoszą się do wszystkich i jedynie do katolickich Kościołów Wschodnich, chyba że wyraźnie co innego zostało postanowione odnośnie relacji z Kościołem łacinskim oraz kan. 789 nr 5 KKKW: chociaż małżeństwo może być celebrowane ważnie, oprócz innych przypadków przewidzianych prawem, kapłan nie powinien błogosławić bez zezwolenia Hierarchy miejsca: małżeństwa osoby, ktorej wyrok kościelny zabrania wstępowania w nowe małżeństwo bez wypełnienia pewnych warunków.

    A zatem Pana przyszła Małżonka winna dostosować się do tych wytycznych, o których mowa jest w wyroku.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

     

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania