Porady - pytania i odpowiedzi

2011-06-06 16:43 autor: pakus23

7 251 odsłon

Unieważnienie małżeństwa

Witam. jestem po rozwodzie cywilnym i w trakcie procesu o unieważnienie małżeństwa. W tym czasie związałem się z inną kobietą. Spodziewamy się dziecka. Czy w obecnej sytuacji spowoduje to trudności w otrzymaniu rozwodu koscielnego? czy w ogóle mam teraz jakiez szanse?

Pytanie zaktualizowano 2011-07-29 10:52

Podsumowujac moje pytanie chciałbym się dowiedziec czy w obecnej sytuacji gdy jestem po rozwodzie cywilnym i w trakcie procesu o uniewaznienie małżeństwa (dodam że wina leży po stronie byłej żony, gdyż nie mogła ona mieć dzieci i zataiła przede mna chorobę z tym zwiazaną) Czy mam szanse na unieważnienie tego małżeństwa? I w obecnym nowym związku gdy z partnerką spodziewamy sie dziecka czy mogę wziąć ślub cywilny i pózniej ochrzcic dziecko w kosciele?

Pytanie zaktualizowano 2011-07-29 10:52

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w obecnej sytuacji gdy jestem w trakcie procesu o unieważnienie małżeństwa, czy będe mógł wziąć ślub cywilny? A gdy urodzi się dziecko czy będe je mógł normalnie ochrzcic w kościele.Czy ta cała sytuacja pociągnie za sobą jakieś konsekwencje? Bardzo dziękuje za porade!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-06-07 12:39 autor odpowiedzi: Kanonista

    W odpowiedzi na Pana pytania

    Aktualna sytuacja stron nie ma wpływu na przebieg i późniejsze orzeczenie Sądu Kościelnego

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-06-07 13:28 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    proces kościelny jest czymś odrębnym od cywilnego.

    Musi być P. jednak przygotowany, co nierzadko ma miejsce, iż w uwagach przyg. przez obrońcę węzła małżeńskiego, w zależności naturalnie od tytułu, na podstawie którego przebiega proces kościelny, może znaleźć się i taka, w której zostanie ukazany pozytywny obraz Pana. Innymi słowy, gdy proces przebiega z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po Pana stronie, wówczas fakt, iż żyje P. szczęśliwie w obecnym związku może zostać przytoczony przez obrońcę w aspekcie ukazania braku niezdolności po P. stronie. Proszę jednak taką uwagę w kontekście wszystkich zgromadzonych dowodów nie traktować jako ostatecznej i przesądzającej.

    Powodzenia

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania